• 11 listopada w Targowiskach

• „Jakie były ojczyzny losu koleje,
            jakie Polska przeżyła dzieje,
            jak bardzo pragnęła wolności,
            niech wam pokaże
            krótka podróż do przeszłości…”

Tymi słowami uczniowie Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Kantego w Targowiskach rozpoczęli środowiskową akademię z okazji 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Na Stacji „Niewola” zebrali się Polacy, którzy wspominali czasy Rzeczypospolitej w okresie rozbiorów, powstań i niewoli przez 123 lata.  Na stacji „I Wojna zebrali się żołnierze Legionów Polskich, którzy poświęcali życie i miłość dla ojczyzny. Żołnierzom za walkę i oddane życie podziękował marszałek Józef Piłsudski i zwrócił się do wszystkich ważną myślą: „Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci”. W ten sposób pociąg dotarł do Stacji „Wolność”. Wartość patriotyzmu, miłości do ojczyzny stały się podstawą do tworzenia Nowej Niepodległej Polski. Podróż stacjami historii zakończyła Stacja „Współczesność”. Pokazała ona, jak obecnie można wykazać się patriotyzmem. Dla uczestników akademii jest to szacunek do godła, flagi, hymnu narodowego, szacunek do tradycji, zwyczajów, obrzędów, śpiewu i tańców narodowych. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Targowiskach i Filialnej Szkoły w Widaczu  wykonali piękne tańce. Niezwykłości patriotycznej atmosfery dodał szkolny chór wykonując pieśni patriotyczne.

Na akademii obecne były Władze Gminy oraz Społeczność Targowisk.

• 11 listopada w Szkole Filialnej

• W dniu dzisiejszym, cała społeczność filialnej szkoły podstawowej obchodziła Narodowe Święto Niepodległości

Podczas uroczystej akademii, uczniowie tańczyli poloneza, recytowali wiersze oraz śpiewali patriotyczne pieśni i tym samym wprowadzili zaproszonych gości w nastrój refleksji, zadumy i wzruszenia. Przypomnieli, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, że My Polacy powinniśmy być dumni z naszej Ojczyzny - Polski

O symbolicznej godzinie 11.11 wszyscy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego włączając się do ogólnopolskiej akcji MEiN " Szkoła do hymnu".

Recytatorskie, wokalne i taneczne umiejętności przedszkolaków i uczniów zostały nagrodzone przez zgromadzonych rodziców i dziadków gromkimi brawami!

Dzień, który przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych małych Polaków

• Święto Niepodległości w Przedszkolu

• W dniu 10 listopada w naszej szkole odbyło się wyjątkowe wydarzenie z okazji Święta Niepodległości. Tego dnia, trzy grupy przedszkolne wzięły udział w niezwykłym występie, który dostarczył wszystkim uczestnikom niezapomnianych emocji.

W ramach uroczystości, najmłodsi uczniowie zaprezentowali widowisko, które skłoniło do refleksji na temat naszej historii i dziedzictwa narodowego. Dzieci ubrane w stroje patriotyczne śpiewały pieśni związane z dniem niepodległości, recytowały wiersze oraz wykonały taniec ukazując swoje zrozumienie i szacunek dla symboli narodowych.

Cała społeczność przedszkolna włączyła się we wspólne wykonanie hymnu, tworząc niezapomniane chwile jedności i dumy z naszej Ojczyzny. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły stanęli razem, w jednym geście, aby uczcić naszą niepodległość i okazać szacunek dla tych, którzy w przeszłości walczyli o naszą wolność.

Występ przedszkolaków oraz udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu” to nie tylko wydarzenie artystyczne, ale również ważny moment edukacyjny, który kształtuje świadomość historyczną i patriotyczną najmłodszych uczestników naszej społeczności szkolnej.

Święto Niepodległości to czas refleksji, ale także radości z bycia razem i dzielenia się tą radością z innymi. Wierzymy, że takie wydarzenia nie tylko wzbogacają naszą szkołę, ale także kształtują postawy i wartości, które przetrwają przez lata.