• 5 Batalion Strzelców Podhalańskich w naszej szkole

• W ramach współpracy z 5 Batalionem Strzelców Podhalańskich odbyły się zajęcia mające na celu kształtowanie postaw patriotycznych i umiejętności obronnych. Uczniowie klas VII i VIII podczas spotkania dowiedzieli się, jak właściwie reagować w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi, przeprowadzone zostały też ćwiczenia z edukacji obronnej; zajęcia teoretyczne i praktyczne – strzelanie.

• PODZIĘKOWANIE

• Dziękujemy Panu Marianowi Jakubczykowi za pamięć i serdeczne życzenia, które otrzymałyśmy z okazji Dnia Kobiet.

• GMINNY KONKURS KRASOMÓWCZY

• „Legendy- opowieści z serca

W legendach- zwykłych ludzi dzieje

A zapisane słowa dawnych legend,

Chronią te dzieje przed zapomnieniem.”

22 lutego w naszej szkole został zorganizowany Gminny konkurs krasomówczy „Pięknie opowiadam polskie baśnie i legendy”, który swoim patronatem objęła Wójt Gminy Miejsce Piastowe Pani Dorota Chilik. Celem konkursu było przede wszystkim zwrócenie uwagi dzieci na potrzebę pielęgnacji języka ojczystego, rozbudzenie zamiłowania do pięknego mówienia, zainteresowanie dzieci rodzimymi legendami i baśniami, kształtowanie tożsamości narodowej oraz kształcenie sztuki autoprezentacji. W konkursie uczestniczyli reprezentanci wszystkich szkół. Pani dyrektor Małgorzata Lorenc witając zgromadzonych gości oraz uczestników zwróciła uwagę na wartość języka ojczystego dla każdego narodu i konieczność dbania o niego każdego dnia. Następnie uczniowie klas 1-3 zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym przedstawili legendę o tym,” Skąd się Wisła wzięła” i przystąpiono do konkursu. Kolejno prezentowali się wg wylosowanej kolejności uczniowie poszczególnych szkół przygotowani do konkursu przez swoich nauczycieli.

1. SP Głowienka: Lena Zajdel, Jakub Niżnik, Maciej Turek z baśnią Janiny Porazińskiej „Szewczyk Dratewka”, przygotowani przez Panią Bożenę Lenik
            2. SP Łężany: Milena Koczera, Lena Ziębka, Bartosz Brachun, Gabriel Kielar z legendą na podstawie opracowania Hanny Zdzitowieckiej „Legenda o Wiśle”, przygotowani przez Panią Agnieszkę Zawojską- Sokołowską
            3. SP Targowiska: Nadia Dąbrowiecka, Natalia Zajdel z legendą na podstawie opracowania Jana Tulika „Pani gołębi i jaskółek o Matce Bożej Murkowej zwanej Krośnieńską Panią”, przygotowane przez panią Grażynę Karczewską.
            4. SP Miejsce Piastowe: Maja Herbut, Natan Szymkowicz, Oliwier Zięba z legendą Stefanii Posadzowej „Stopka Królowej Jadwigi”, przygotowani przez Panią Iwonę Hadałę
            5. SP Rogi: Jan Glazer z legendą „Legenda o śpiących rycerzach w Tatrach”, przygotowany przez panią Beatę Bałukę.
            6. SP Widacz: Jakub Kilar i Ksawery Trznadel z legendą Andrzeja Potockiego „Legendy bieszczadzkie dla dzieci”- „Legenda Bies i Czady od nazwy Bieszczady” przygotowani przez Panią Stanisławę Wojtowicz
            7. SP Zalesie: Julian Zajdel z legendą Kornelii Dobkiewiczowej „Chciwiec z Łabajowa                        i diabeł Rokita”, przygotowany przez Panią Alicję Najdecką
            8. SP Wrocanka: Malwina Stojak w legendzie Magdaleny Grądzkiej „Jurata, królowa Bałtyku”, przygotowana przez Panią Katarzynę Korzec.

Jury w składzie: Pani wójt Dorota Chilik, aktor pan Jacek Buczyński, wicedyrektor GCKiB w Miejscu Piastowy pan Wojciech Krężałek i bibliotekarka pani Agnieszka Kobiałka przyznało  I miejsce dla Jana Glazer, II miejsce dla Malwiny Stojak, III miejsce dla Mileny Koczery, Leny Ziębki, Bartosza Brachun, Gabriela Kielara oraz Jakuba Kilara i Ksawerego Trznadla. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali gratulacje, pamiątkowe dyplomy i zestawy upominkowe.

Po zmaganiach konkursowych zainaugurowano Gminne Czytanie Polskich Legend w młodszych klasach czytaniem legendy o powstaniu Wisły.  W przyszłym roku czytanie będzie w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Rogach.