• Gminny Konkurs Historyczny – Tradycje Kulinarne naszego regionu „Stwórzmy razem książkę kucharską”.

• W dniu 26 kwietnia 2022 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie Gminnego Konkursu Historycznego – Tradycje Kulinarne naszego regionu „Stwórzmy razem książkę kucharską”. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z Gminy Miejsce Piastowe. Organizatorami konkursu byli: Szkolny Klub Odkrywców Historii działający w naszej szkole, Gmina Miejsce Piastowe oraz restauracja " Posmakuj Krosno". Zadanie konkursowe polegało na przesłaniu przepisów naszych babć i prababć a inspiracją miała być historia naszego regionu – dawnej Galicji, Rusi Czerwonej i Łemkowszczyzny. Na początku uroczystości pani dyrektor Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Kantego w Targowiskach - Pani Małgorzata Lorenc powitała wszystkich przybyłych gości - m.in. Panią Wójt Dorotę Chilik, dyrektorów szkół podstawowych z naszej gminy oraz laureatów konkursu wraz z opiekunami. Następnie Pani Marta Michałowicz-Kubal opiekunka Szkolnego Klubu Odkrywców Historii i pomysłodawczyni konkursu przybliżyła zebranym dzieje naszego regionu i unikatowość tutejszej kuchni, na której specyfikę miały wpływ różne grupy etniczne.Zebrani poznali potrawy kuchni lwowskiej, rusińskiej, żydowskiej i staropolskiej. Po tej kulinarnej podróży po dawnej Galicji uczniowie Szkoły Podstawowej przedstawili wzruszającą inscenizację przygotowaną pod okiem pań polonistek - Pani Jolanty Stryczniewicz i Katarzyny Sidor. Uczniowie odtworzyli tradycyjne przygotowanie i spożywanie przez polską rodzinę wspólnego posiłku. Przedstawieniu towarzyszyły melodyjne przyśpiewki (przy akompaniamencie Pana Leszka Konrada - nauczyciela muzyki), które niejednokrotnie nuciły pod nosem gospodynie wypiekające w domowym zaciszu przepyszne pachnące chleby. Po artystycznej części spotkania przyszedł czas na wręczenie nagród laureatom konkursu, które zostały ufundowane przez Gminę Miejsce Piastowe. I MIEJSCE: Paweł Lajdanowicz – SP Wrocanka. II MIEJSCE: Dawid Kilar – SP Targowiska Emilia Rzecznik – SP Zalesie. III MIEJSCE: Filip Podlaszczak – SP Rogi Karol Siudak – SP Miejsce Piastowe. Wyróżnieni: Wernej Emilia – SP Wrocanka. Stefański Jakub – SP Zalesie. Opaliński Jan – SP Rogi. Przybyła Krzysztof –SP Łężany. Węgrzyn Wiktor – SP Miejsce Piastowe. Głód Wiktoria – SP Miejsce Piastowe. Leśniowska Amelia – SP Głowienka. Topolska Emilia – SP Głowienka. Józefczyk Dawid – SP Głowienka. Frydrych Weronika – SP Targowiska. Po rozdaniu nagród głos zabrała Pani Małgorzata Smerecka – manager Posmakuj Krosno i wręczyła zwycięzcą vouchery, które będą mogli wykorzystać w restauracji Posmakuj w Krośnie. Manager zachęcała do gotowania zwłaszcza tych dań, które opierają się na regionalnych składnikach i wyrobach oraz tradycyjnych przepisach naszej okolicy. Słowa uznania dla pomysłu i zaangażowania dzieci i młodzieży z naszej Gminy, skierowała również do zebranych Wójt Gminy Miejsce Piastowe Dorota Chilik, dzieląc się swoimi doświadczeniami i wspomnieniami z okresu dzieciństwa, któremu towarzyszyły proste, ale jakże smaczne potrawy. Na zakończenie zgromadzeni goście zostali zaproszeni na wspaniały poczęstunek przygotowany przez nasze panie kucharki. Zaserwowały potrawy przyrządzone na podstawie przesłanych przez uczniów starodawnych przepisów. Goście mogli skosztować barszczu ukraińskiego, pierogów z serem i kapustą, proziaków z pesto z czosnku niedźwiedziego, smalcówek i domowego chleba ze smalcem. Uroczystość dostarczyła zatem wszystkim nie tylko uczty intelektualnej, ale także pozwoliła poznać smaki dawnej kuchni karpackiej.

• WIELKANOCNY TURNIEJ ZABAW I GIER SPORTOWYCH

• W Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Targowiskach odbył się Wielkanocny Turniej Zabaw i Gier Sportowych. Dzieci brały udział w wyścigach klas połączonych z wiedzą na temat Świąt Wielkanocnych oraz rywalizowały w piłce ręcznej, piłce nożnej i koszykówce. Nagrodą był certyfikat wyboru jednego dnia bez pytania w szkole. W kategorii klas 4-6 wygrała klasa 6. Natomiast w kategorii klas 7-8 wygrała klasa 8b. Gratulujemy.