• EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

•  23, 24 i 25 maja uczniowie klasy VIII pisali pierwszy w życiu tak ważny egzamin. Zmierzyli się z testami z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego (angielskiego lub rosyjskiego). Trzymaliśmy mocno kciuki. Mamy nadzieję, że wyniki będą satysfakcjonujące i pozwolą na kontynuację nauki w wybranych szkołach ponadpodstawowych.

• Witaj maj, 3 maj !

• 28 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-Maja. Uchwalona 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Wprowadzała w Rzeczypospolitej ustrój monarchii konstytucyjnej oraz monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Akademia przybliżyła zebranym te ważne dla każdego Polaka wydarzenia i stała się żywą lekcją historii. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem Hymnu narodowego. Następnie uczniowie klasy 6 i 7 pod egidą pani Marty Michałowicz Kubal i pana Leszka Konrada przybliżyli zebranym najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja. Młodzi artyści przenieśli nas w czasy XVIII - wiecznej Polski. Przebrani w stroje z epoki zapoznali zgromadzonych z postaciami historycznymi związanymi z epoką Oświecenia. W trakcie występu zaśpiewano również piosenki patriotyczne poświęcone tym wydarzeniom - Jest taki kraj, Mazurek Trzeciego Maja i Polsko, Polsko. Starannie przygotowane scenki, pięknie zadeklamowane wiersze i wzruszające piosenki przywołały klimat tamtych wiekopomnych wydarzeń. Na zakonczenie uroczystości Pani Dyrektor podziękowała wszystkim występującym uczniom za zaangażowanie, wskazując na wagę i skutki historyczne tego wydarzenia.

Marta Michałowicz-Kubal