• HISTORIA SZKOŁY

        •  

          Pierwsze informacje o szkole w Targowiskach pochodzą z XIX wieku.

           Oto zapis z kroniki szkoły:

          „Za czasów więc Franciszka Józefa i za przyczynieniem się ze strony tegoż cesarza datkiem 50 złotych stanęła w roku 1880 szkoła ludowa jednoklasowa w Targowiskach”

          W końcu lipca 1880 budynek szkoły został wykończony. Niestety, z powodu braku zezwolenia i funduszy na wynagrodzenia dla nauczyciela w styczniu 1881 szkoła została zamknięta. Dopiero od września następnego roku rozpoczęła się nauka w szkole jednoklasowej.

           W roku szkolnym 1898/9 szkołę przekształcono na dwuklasową, przyjęto do pracy drugiego nauczyciela oraz oddano do użytku drugą salę lekcyjną.

           Od roku szkolnego 1908/9 do Targowisk uczęszczały również dzieci z Biedacza (Widacza) .

           W latach dwudziestych rada gminy uchwaliła przystąpienie do budowy nowej szkoły. Utworzono komitet budowy szkoły. W roku szkolnym 1936/37 z powodu dużej ilości dzieci w wieku szkolnym wynajęto prywatnie czwartą salę do nauki szkolnej. Równocześnie gromadzono fundusze na budowę nowego obiektu. Latem 1939 od poświęcenia kamienia węgielnego rozpoczęto wznoszenie nowego budynku. Przy udziale mieszkańców Targowisk wzniesiono mury parteru. Mobilizacja pod koniec sierpnia i wybuch II wojny światowej przerwały pracę. Podczas działań wojennych zniszczeniu uległy wzniesione mury.

          Po wojnie istniejące pomieszczenia w budynku gromadzkim i w prywatnym domu nie mogły pomieścić 350 dzieci. Konieczne stało się jak najszybsze dokończenie rozpoczętej przed wojną budowy.

          Od października 1947 cała młodzież uczyła się w nowym budynku szkolnym. Rosnąca ilość dzieci w wieku szkolnym, reforma oświaty wydłużająca naukę w szkole podstawowej sprawiły, że budynek ten po latach okazał się niewystarczający.

          9 października 1984 powołany został Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły w Targowiskach. Postanowiono dobudować nowe sale lekcyjne, połączyć je przewiązką ze starym budynkiem oraz wybudować salę gimnastyczną.

          26 lipca 1987 w Targowiskach miała miejsce uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nowy obiekt. Nowe skrzydło szkoły było dziełem mieszkańców Targowisk.

          We wrześniu 1995 wojewódzka inauguracja roku szkolnego została połączona z oddaniem do użytku nowych obiektów szkoły. Uczniowie otrzymali 10 nowych sal lekcyjnych oraz wspaniałą salę gimnastyczną.

           Kierownicy i dyrektorzy szkoły:

          1. Andrzej Sanocki

           2. Franciszek Habrat

           3. Izydor Sabik

           4. Aleksander Pelczar

           5. Jan Rygiel

           6. Izydor Sabik

           7. Stefania Zagórecka

           8. Marian Sieniawski

           9. Stanisław Wilk

           10. Stanisław Jórasz

           11. Bronisław Kozioł

           12. Stanisław Jórasz

           13. Urszula Pasik

           14. Krystyna Malinowska

           15. Małgorzata Lorenc