• 2017-2022

        • ROK SZKOLNY 2021/2022

           

           


          PIESZA WYCIECZKA DO LASU

          W czerwcu wyruszyliśmy z naszymi świetliczakami do lasu. Wyprawa była okazją do integracji uczniów z zaprzyjaźnionych świetlic ze szkoły w Łężanach oraz w Zalesiu. Świetliczaki z dużym zainteresowaniem słuchały opowiadania Pani Leśnik o zwierzętach żyjących w lesie, a także o tym jak należy zachowywać się i dbać o przyrodę, która nas otacza. Odbył się także konkurs na najciekawszą "wioskę dla krasnoludków" utworzoną ze skarbów znalezionych w lesie, w której dzieci musiały wykazać się kreatywnością i współpracą w grupie. Wszystkie prace były ciekawe i starannie wykonane. Zadaniem dzieci było również zaprezentowanie swoich prac. Za wykonane zadania dzieci dostały upominki. Na koniec naszej pieszej wycieczki wspólnie spędziliśmy miło czas przy ognisku, piekąc smaczne kiełbaski. To była wspaniała wyprawa!

            

           


           

          KONKURS "NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA WIELKANOCNA"

           

          W dniu dzisiejszym w świetlicy szkolnej został rozstrzygnięty konkurs na najładniejszą ozdobę wielkanocną. 

          Wszystkie prace były bardzo ciekawe i starannie wykonane. Uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami oraz upominkami. 

          1 miejsce zdobyli: Lena Węgrzyn oraz Patryk Jurczak

          2 miejsce: Magdalena Kielar oraz Kornelia Kielar

          3 miejsce: Hanna Kielar oraz Julia Pilecka

          Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia. Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy!

          Świetliczaki włączyły się także w akcję rozdania kartek wielkanocnych w naszej szkole. Nie zapomnieliśmy także o naszych zaprzyjaźnionych świetliczakach z Łężan oraz Zalesia.

            


          Poznaj Naszą Grupę

          Dzieci ze świetlicy szkolnej wykonały plakaty: "Poznaj naszą grupę" dla świetliczaków z Łężan oraz Zalesia. My także otrzymaliśmy piękne plakaty z zaprzyjaźnionych świetlic, z których dowiedzieliśmy się co lubią świetliczaki, kim są, a także co robią podczas zajęć świetlicowych. Tym sposobem integrujemy się z sąsiadującymi kolegami i koleżankami, a także miło spędzamy czas tworząc ciekawe prace. 

           


           

          SOLIDARNI Z UKRAINĄ

          W związku z wojną w Ukrainie, w świetlicy szkolnej dzieci wykonały małe gesty solidarności z obywatelami i obywatelkami Ukrainy walczącymi teraz o wolność i uciekającymi przed agresją. Podczas zajęć dzieci rozmawiały o sposobach pomocy naszym sąsiadom w tym trudnym czasie.


           

          heartWALENTYNKIheart

           

          Święto zakochanych to doskonała okazja na zorganizowanie wielu tematycznych atrakcji w świetlicy szkolnej. Nasze przygotowania do Walentynek trwały cały tydzień. 11 lutego w świetlicy odbyły się długo oczekiwane WALENTYNKI. Zorganizowaliśmy między innymi pocztę walentynkową dla klas 1-4, która od samego rana cieszyła się zainteresowaniem. Uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat powstania i tradycji walentynek oraz zaczerpnąć pomysły na ciekawe prezenty i wyznania miłosne. Na koniec zrobiliśmy zdjęcia w walentynkowej fotobudce. Ten dzień na pewno zapisze się w pamięci naszych uczniów.

           


           

          ŚWIETLICZAKI NA TROPIE...ZAGADEK

          Uczniowie, którzy uczęszczają na zajęcia do świetlicy szkolnej przystąpili do projektu „Świetliczaki na tropie... zagadek".  Celem projektu jest: • wychowanie aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą ucznia; • uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody; • działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju; • rozwijanie zdolności manualnych ucznia; • nawiązanie współpracy między placówkami w całej Polsce. Projekt będzie realizowany przez cały rok szkolny. Przede wszystkim będziemy rozwijać umiejętności plastyczne, manualne oraz konstruktorskie.  Na początek świetliczaki wykonały zadanie związane ze sztuką aborygeńską - metodą kropkową.


           

           

          DZIEŃ KROPKI W ŚWIETLICY 

           

          Dnia 15 września dzieci ze świetlicy szkolnej obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki.

          Obchody Dnia Kropki zostały zainspirowane powieścią Petera Reynoldsa, który napisał książkę "The Dot". Jest to opowiadanie o kropce, która zmieniła świat małej Vashti. dzięki kropce dziewczynka uwierzyła w siebie. Dlatego jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy.

           

          Klaudia Bogacz


           

          cheekyangelDZIEŃ EMOTIKONA winksmiley

          W dniu dzisiejszym w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień Emotikona. W dzisiejszych czasach emotikony stanowią popularny element wiadomości tekstowych, pełniąc znaczącą funkcję nośnika emocji. Wykonaliśmy wspólnymi siłami plakat prezentujący emocje zawarte w emotikonach.

           

           


          Pierwsze zajęia po wakacjach wgrupie świetlicowej!

          Świetliki stworzyły wspólnie regulaminnaszej świetlicy,wykonaliśmy pracę plastyczną pt. "Wakacyjne wspomnienia" oraz aksamitną piankolinę. Korzystaliśmy również z pięknej pogody wychodząc na szkolny plac zabaw. 

           

          Klaudia Bogacz

          ROK SZKOLNY 2020/2021



          DZIEŃ MATKI

           

          26 Maja to dzień szczególny. To taki dzień, kiedy wszyscy pamiętamy o naszych najukochańszych mamach.
          Dzieci ze świetlicy szkolnej pamiętają o tym święcie i starają się, jak najlepiej potrafią, umilić go swoim mamom. Dziękując im za trud, miłość i wielkie serce przygotowali się na tę okazję występując artystycznie.
          Dla swoich kochanych i zapracowanych mam przygotowały własnoręcznie zrobione laurki.

           

                     

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

          Konkurs plastyczny” Kolorowa Wielkanoc”

          -rozstrzygnięty!

           

           

          I miejsce: Amelia Jurczak, Malwinka Sidor

          II miejsce: Kacper Jasłowski, Lena Skiba

          III miejsce: Wiktor Kozioł

          Wyróżnienia: Maja Kozioł, Magdalena Kielar


           

          Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za piękne prace które wpłynęły do naszej świetlicy. Celem konkursu było rozwijanie kreatywności dzieci, kultywowanie tradycji świątecznych , rozwijanie wyobraźni plastycznej, a także rozwijanie wrażliwości estetycznej .

          Jury miało bardzo duży problem z wyborem miejsc. Wszystkie Wasze prace były pięknie wykonane. Pod uwagę braliśmy oryginalność pomysłu, estetykę wykonania pracy, ogólny wyraz artystyczny, materiał użyty do wykonania pracy, stopień trudności i technikę wykonania.

          Wszystkim Wam bardzo serdecznie gratulujemy!!!

          Odbiór dyplomów i nagród po Świętach Wielkanocnych.

          Gratulujemy!!!

           

          Elzbieta Józefczyk


           

           

           

          Warsztaty robienia Palmy Wielkanocnej

          W okresie przed Niedzielą Palmową w trosce o zachowanie i pielęgnowanie tradycji ludowej uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej w Targowiskach wykonały palmę Wielkanocną.

           Wystarczyło trochę kolorowej bibułki na kwiatki, zielone gałązki tui które przyniosły dzieci , kilka gałązek bazi wierzbowych ,a także kolorowe wstążki. Świetliki do wykonania palmy Wielkanocnej miały mnóstwo chęci. Wykazali się wyobraźnią i inspirującymi pomysłami .

           

           


           

           

          Światowy dzień osób z zespołem Downa

          Kolorowy symbol

          Ten specjalny dzień służy zwiększeniu świadomosci społecznej dotyczacej zespołu Downa, a także propagowaniu praw ludzi z taką wadą genetyczną i integracji z nimi, tak by zapewnić im należne miejsce w społeczeństwie.

          Świetliki łączą się w akcji kolorowych skarpetek.


           

           


           

          Twórczo i kolorowo w naszej świetlicy

          Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Musimy przyznać, iż ostatnie dni były dla nas bardzo twórcze. W naszej świetlicy jak zwykle dużo się dzieje. Czas przed świętami płynie świetlikom bardzo pracowicie. Pojawiły się wiosenno-świąteczne dekoracje, a dzieci wykonywały różne prace plastyczne.. Zorganizowany został także konkurs plastyczny pt.”Kolorowa Wielkanoc”. Piękne prace spływają do naszej świetlicy. Na korytarzu szkolnym pojawiło się drzewko Wielkanocne na którym zawisły przepiękne jajka obklejone kolorowymi piórkami. Dzieci z wielkim zaangażowaniem pracowały i przykładały się do swoich prac. Wszystkie jajka wyglądały cudnie. Kącik tematyczny związany ze Świętami Wielkanocnymi wygląda w naszej szkole przecudnie.

           

           

           

           


           

           

          Sadzimy kwiaty

          Zbawienny wpływ roślin na zdrowie dzieci.

           

          Szczególnie wrażliwe na kontakt z naturą są małe dzieci, dla których obcowanie z przyrodą stanowi podstawę prawidłowego rozwoju psychicznego: usprawnia pamięć, zwiększa poczucie własnej wartości, zmniejsza poziom stresu, rozwija kreatywność i wyobraźnię, motywuje do zdobywania nowych wiadomości i umiejętności oraz polepsza stosunki w środowisku rówieśniczym. Wiosna to czas, gdy wszystko budzi się do życia, kwitną kwiaty, śpiewają ptaki. W dniu dzisiejszym wychowankowie świetlicy sadzili kwiaty do swoich doniczek. Przy pomocy nauczyciela zwracali uwagę na odpowiednie przygotowanie do sadzenia: ubranie rękawiczek, wsypanie ziemi do doniczki, wsadzenie sadzonek, a także podlanie kwiatów. Dzieci zobowiązały się do codziennej pielęgnacji swoich roślin. Sadzenie kwiatów poprzedziły zajęcia o tematyce „Od cebulki do roślinki”, podczas których dzieci poszerzały wiadomości na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin.  Pomysł sadzenia kwiatów bardzo spodobał się dzieciom, które z uśmiechem na twarzach oraz dużym zaangażowaniem sadziły swoją roślinkę.  Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci mają możliwość, poznania cyklu rozwoju roślin. Uczniowie uczęszczający na świetlicę chętnie podejmują nowe wyzwania, bardzo lubią uczestniczyć w nieznanych dotąd sytuacjach oraz aranżować nowe. Zajęcia praktyczne dają dzieciom możliwość samodzielnego działania oraz wykazania się. 

          W naszej świetlicy zrobiło się pięknie i wiosennie.

           

           

           

          Elżbieta Józefczyk

           


           

          DZIEŃ KOBIET W ŚWIETLICY SZKOLNEJ


           

          8 marca to szczególnie ważny dzień. Z tej właśnie okazji chłopcy którzy popołudnia spędzają w świetlicy obdarowali swoje koleżanki kwiatami w kształcie serduszek, długopisami, a także torebeczkami które sami wykonali. Małe Panie były zaskoczone miłą niespodzianką.


           


           

          Regulamin Konkursu

           

          – Konkurs adresowany jest do uczniów uczęszczających na świetlicę szkolną

          -Prace wykonujemy samodzielnie, techniką dowolną, według upodobań i umiejętności uczestnika.

          -Każda praca musi zawierać dane autora (metryczka przymocowana do pracy). Uczeń może

          oddać maksymalnie tylko jedną pracę konkursową.


           

          Przedmiot konkursu: wykonanie pracy w następujących kategoriach:

          Pisanka, baranek, stroik

          Cele konkursu:

          – rozwijanie kreatywności dzieci;

          – kultywowanie tradycji świątecznych;

          – rozwijanie wyobraźni plastycznej;

          – rozwijanie zdolności manualnych;

          – inspiracja do twórczych poszukiwań nowych form plastycznych;

          – rozwijanie wśród dzieci wrażliwości estetycznej na sztukę plastyczną.

          Kryteria oceny:

          – oryginalność pomysłu;

          – estetyka wykonania pracy;

          – ogólny wyraz artystyczny;

          – materiał użyty do wykonania pracy;

          – zgodność pracy z założeniami konkursu;

          – stopień trudności;

          – technika wykonania;

          – indywidualny charakter pracy.

           

          -Termin oddawania prac -22 marca 2021 do świetlicy szkolnej.

           

           


           

          Międzynarodowy Dzień Dentysty

          w świetlicy szkolnej


           

          Ogólnopolski Dzień Dentysty to święto obchodzone co roku 5 marca. Jego celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat pracy dentystów i znaczenia tego zawodu. Praca stomatologa jest równie ważna co praca pozostałych lekarzy specjalistów, a zaniedbanie zdrowia zębów poprzez unikanie kontroli stomatologicznej może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych nie tylko związanych z zębami i dziąsłami, ale z całym organizmem. Specjalnie na tę okazję została zaproszona do naszej świetlicy szkolnej Pani stomatolog .Opowiedziała dzieciom co trzeba robić, aby mieć zdrowe zęby i piękny uśmiech. Uczniowie dowiedzieli się m.in. co to jest próchnica ,jakie są choroby dziąseł i jak należy prawidłowo szczotkować zęby. Zwróciła dzieciom także uwagę na prawidłowe odżywianie. Dzieci były bardzo zainteresowane tym co mówi pani stomatolog. Zadawały wiele pytań. Zwróciła dzieciom uwagę i zachęciła ich do tego, by dbali o swoje zdrowie nie tylko poprzez codzienną higienę jamy ustnej, ale także regularne odwiedzanie stomatologa.

          Na zakończenie zajęć każdy otrzymał upominek w postaci pasty do zębów.

          Elżbieta Józefczyk

           


           

          Ruch to zdrowie- każde dziecko Ci to powie
           

          Zajęcia ruchowe są jedną z bardziej lubianych form zajęć dzieci w świetlicy szkolnej. Odreagowują napięcia emocjonalne, a także poprawiają samopoczucie uczniów. Po dniu wytężonego wysiłku umysłowego, są sposobem na odpoczynek.

          Zabawy ruchowe kształtują u wychowanków sprawność motoryczną, koordynację ruchową i co za tym idzie sprawność umysłową.

          Na dzisiejszych zajęciach świetlicowych uczniowie mieli do dyspozycji różne tory przeszkód ułożone w różnorodne kształty, mające na celu kształtowanie sprawności motorycznej i równowagi, w tym dające możliwość czołgania, przeskakiwania, zjeżdżania. Uczniowie poprzez zajęcia ruchowe uczą się współżycia i współdziałania w grupie.Dzieci dały upust swej wyobraźni, nieokiełznanej potrzebie ruchu oraz chęci relaksu.

          E. Józefczyk

           

           


           

          AKTYWNIE PO ZDROWIE

           

          Sałatka owocowa w wykonaniu świetlików

           

          Dzisiaj w naszej świetlicy odbyły się zajęcia promujące zdrowy styl życia. Dzieci przyniosły z domów świeże, ulubione przez siebie owoce. Były jabłka, gruszki, banany, kiwi, pomarańcze, mandarynki, winogrona, grejpfrut, granat i borówki.

          Każdy uczeń dowiedział się i już wie, jak ważne są dla nas owoce – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dzieci pamiętały o zasadach przygotowania sałatki, umyły rączki a także ubrały fartuszki. Wszyscy wyglądali jak prawdziwe kuchciki.

          Każdy pamiętał też że owoce muszą zostać wcześniej umyte. Przygotowani uczniowie tak przystąpili do pracy. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa. Kiedy wszystko już było gotowe, przystąpiły do mieszania i … degustacji. Sałatka smakowała wszystkim bez wyjątku.

          Zajęcia bardzo podobały się dzieciom. Już planujemy kolejną zdrową i smaczną potrawę. …

          E. Józefczyk

           

           

           


           

          Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          w świetlicy szkolnej

           

          Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.

          Nasza świetlica również obchodziła Międzynarodowy Dzień Języka.

          Ten dzień to również powód do tego, aby przypomnieć sobie zasady obwiązujące w komunikacji językowej oraz zwrócić uwagę na konieczność dbania o piękno i poprawność naszej mowy. W tym dniu w naszej świetlicy nie mogło zabraknąć różnorodnych zajęć,  Uczniowie wzięli udział w wielu quizach.. W czasie tych zajęć nie zabrakło wykreślanek, krzyżówek i zagadek. Ponadto dzieci musiały odszyfrować ukryte w koralikach wyrazy oraz przeczytać i powtórzyć z pamięci łamańce językowe. Dzieci z chęcią i wielkim zaangażowaniem wykonywały wszystkie zadania.

          Dbajmy o swój, najpiękniejszy na świecie, język ojczysty!


           

          https://view.genial.ly/602fa30d59e7aa0d9c1692c6/presentation-21-lutego-miedzynarodowy-dzien-jezyka-ojczystego?fbclid=IwAR3hgfotybSGddW_xieBFyxS-T63nQz88llciUtdo_Fo07pMaJSZKvvPhW8

          Elżbieta Józefczyk

           

           


           

          Tak się bawimy i pracujemy w świetlicy szkolnej
           

          W naszej świetlicy szkolnej mamy szereg różnorodnych form i metod aktywizujących . Najbardziej lubianymi przez dzieci są zajęcia o charakterze plastyczno- technicznym, oraz zabawy ruchowe, dlatego poświęca się im w świetlicy mnóstwo czasu.

          Nasze zajęcia uwzględniają także odpoczynek dzieci po lekcjach. Uczniowie maja czas na swobodne zabawy oraz korzystanie z gier i sprzętu zabawkowego znajdującego się na świetlicy.

           

           

           


           

          Walentynki w świetlicy

           

           

          W świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia dotyczące zbliżających się Walentynek. Uczniowie zostali zapoznani z faktami z życia św. Walentego. Brały udział w rozmowach dotyczących przyjaźni a także tego jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu.

          Zajęcia miały na celu uświadomienie potrzeby przyjaźni oraz kształtowanie umiejętności odnajdywania i nazywania cech prawdziwego przyjaciela, jak również sposobów w jaki sposób możemy okazywać uczucia.

          Na korytarzu została postawiona poczta walentynkowa do której były wrzucane zaadresowane karteczki. Powstało także drzewko Walentynkowe ozdobione pięknymi sercami i święcącymi lampkami w kształcie serca. Całość dopełniała gazetka sercowa.

          Uczniowie podczas zajęć plastycznych wykonywali kartki walentynkowe dla swoich kolegów i koleżanek, uczyli się pisać życzenia, a motywem przewodnim było oczywiście serce.

          Elżbieta Józefczyk

           

           

           


           

          Bal Karnawałowy w

          świetlicy szkolnej

          Nic nie daje tyle radości i szczęścia jak szczere uśmiechy dzieci”

          Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i dobrą zabawą dzieci. W czasie karnawału  nie może zabraknąć pięknych bajkowych kostiumów . W związku z karnawałem w ramach zajęć świetlicowych  wychowankowie świetlicy wykonywali  maski karnawałowe. W trakcie wykonywania masek dzieci rozwijały swoje umiejętności plastyczno – manualne, pracując zespołowo lub indywidualnie. Wszystkie maski były przepiękne, pełne cekinów, brokatów, kolorowych tasiemek i wielobarwnych piór.

          Wspólnie z dziećmi udekorowaliśmy sale balonami i błyszczącymi wstążkami. Nie
          zabrakło 
          zabaw, tańców, poczęstunku a także utworów muzycznych .

          Udało nam się stworzyć wspaniałą karnawałową atmosferę. Wszyscy świetnie się bawili.

          Elżbieta Józefczyk

           

           

           

           

           


           

          Dzień Babci i Dziadka w świetlicy szkolnej

          Dnia 21stycznia w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia, które miały uczcić Dzień Babci i Dziadka. Dzieci specjalnie na tę okazję wyrecytowały piękne wierszyki . Była to okazja na pogłębianie więzi miłości i szacunku w stosunku do członków rodziny. Wychowankowie świetlicy włożyli wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Podczas zajęć świetlicowych opowiadały o swoich ukochanych babciach i dziadkach, wypowiadały się za co kochają swoje babcie i dziadków, rysowały portrety ,a także wykonywały laurki.

          Dzieci pokazały swoją kreatywnością i pomysłowością jak bardzo kochają swoje ukochane babcie i swoich najukochańszych dziadków, którzy też okazują im wiele miłości i cierpliwości.

           

          Życzenia na Dzień Babci i Dzień Dziadka, 21-22 stycznia

           

          Babcia z dziadkiem dziś świętują,

          wszystkie dzieci więc pracują.

          Zetrą kurze w każdym kątku,

          przypilnują dziś porządku.

          W kuchni błyszczą już talerze,

          wnusia babci bluzkę pierze.

          Wnusio już podaje kapcie,

          bardzo kocha swoją babcię.

          Dzisiaj wszystkie smutki precz!

          Święto Dziadków ważna rzecz!

           

           

          E. Józefczyk

           

           

           

           


           

           

           

           

           


           

           

          Konkurs plastyczny „Najpiękniejsza

          bombka” rozstrzygnięty!!

           

           

           

          Święta Bożego Narodzenia to bardzo wyjątkowy czas . Zaczynamy stroić nasze domy i ogrody. Obecnie na rynku dostępne są bombki o różnych kształtach i we wszystkich kolorach. Na szczególną uwagę zasługują bombki zdobione ręcznie , a w szczególności przez dzieci. W okresie przedświątecznym nasza świetlica zorganizowała konkurs plastyczny na „Najpiękniejszą bombkę”, który skierowany był do dzieci z klas I-III uczęszczających na świetlicę .

          Rozstrzygnięcie konkursu i przyznanie uczniom miejsc nie należało do najłatwiejszych rzeczy , ponieważ wszystkie bombki były niepowtarzalne i piękne , a pomysłowość dzieci została wyrażona w różnych technikach. Jury brało pod uwagę estetykę wykonania, pomysł, oryginalność i materiały wykorzystane do jej wykonania. Spośród wszystkim bombek przyznaliśmy następujące miejsca:
           

          I miejsce - Malwinka Sidor kl.I      , Amelia Jurczak kl.II

          II miejsce - Lena Skiba kl.II,            Miłosz Bednarz kl.II

          III miejsce - Wiktor Kozioł kl.I

          Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Szkołę Podstawową Im. Św. Jana Kantego w Targowiskach.

          Dziękujemy wszystkim uczniom którzy wzięli udział w konkursie .Wasze zaangażowanie, kreatywność i ciekawe pomysły nie znają granic.

          Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów plastycznych.

          Nagrody wraz z dyplomami będą do odebrania od poniedziałku do wtorku przy wejściu do budynku szkoły.


          Elżbieta Józefczyk

           

           


           

           

           

           

           

          Regulamin Świetlicowego Konkursu Plastycznego

          na „Najpiękniejszą Bombkę Świąteczną ’’

           

          Celem konkursu jest:

          -kultywowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia

          -rozwijanie wyobraźni wśród uczniów oraz pobudzanie ich do aktywności twórczej

          -rozwijanie wrażliwości estetycznej.

          -stworzenie możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych.

          -rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej, a także radość z tworzenia

           

          Organizatorem konkursu jest Świetlica Szkolna w Szkole Podstawowej im .św. Jana Kantego w Targowiskach

           

           

          Konkurs adresowany jest do wszystkich dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej z klas od I-III.

          Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie bombki świątecznej

          Technika wykonania bombki -dowolna

           

          Warunki konkursu:

          1.Prace będą oceniane pod względem samodzielności i pomysłowości

          2.Estetyka wykonania

          3. Wkład pracy

          3.Każda bombka musi mieć przytwierdzoną zawieszkę ,sznureczek lub haczyk umożliwiający zawieszenie na choince

          4 .Praca musi zawierać dane autora oraz klasę do której uczęszcza

          3. Uczniowie nagrodzonych prac otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody.

           

          Termin konkursu:

          Prace będą odbierane przy wejściu do szkoły do 16.12.2020r

          .

           

          E. Józefczyk

           

           


           

           

          W Świetlicy


           

          5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia czytamy bajki, które poprawiają nam nastrój, bawią, ale także przekazują ważne prawdy życiowe. Wychowankowie świetlicy uczcili to święto przebierając się za ulubione postacie. Podczas zajęć dzieci z zaciekawieniem wysłuchały czytanych bajek. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to nie tylko dobra zabawa, ale także rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci. Poprzez te opowieści najmłodsi utrwalają właściwe postawy, a bajkowi bohaterowie sprawiają, że świat staje się magiczny i radosny. Dzień spędzony pod ich znakiem był dla dzieci cenną lekcją przepełnioną radością i dobrą zabawą.

          Elżbieta Józefczyk

           

           


           

          Wrzesień w świetlicy szkolnej

           

          W pierwszym miesiącu roku szkolnego wszystkiego uczymy się na nowo. Przypominamy sobie zasady i obyczaje panujące w świetlicy. Starszym opanowanie reguł dotyczących korzystania z gier i zabawek, a także zachowania się podczas zajęć świetlicowych i podczas swobodnej zabawy nastąpiło dość szybko. Nieco trudniej mieli pierwszoklasiści, dla których życie w świetlicy było nowe i nieznane, choć w dużej mierze przypominało przedszkole. Wspólnie ustaliliśmy zasady, które obowiązują podczas naszych spotkań świetlicowych. Wszystkie dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, a swoje talenty odkrywały w licznych pracach plastycznych. Podczas wrześniowych zajęć poświęciliśmy wiele chwil tematyce koleżeństwa i kultury osobistej oraz wzajemnemu poznaniu się. Mówiliśmy o potrzebie dbania o życzliwą i przyjazną atmosferę, o gotowości niesienia pomocy, o poszanowaniu swoich i cudzych rzeczy, a także wszystkich elementów stanowiących wyposażenie świetlicowej sali. Pod koniec miesiąca wszelkie zasady, prawa i obowiązki były znane i rozumiane, zarówno przez starszych jak i młodszych.

          Organizowaliśmy zabawy integracyjne, sprzyjające wzajemnemu poznaniu się. Dziewczynki nie zapomniały o Dniu Chłopaka. Chłopcy otrzymali drobne upominki. Wraz z mijającymi tygodniami zawitała do naszej świetlicy Pani Jesień która ozdobiła wnętrze naszej świetlicy. Dzieci miały mnóstwo pomysłów na zabawy i prace plastyczne. Wykorzystywały barwy i skarby jesieni, tworząc tym samym cykl zajęć poświęconych tematyce jesiennej.

           

          Elzbieta Józefczyk

           

           

           

           



           

           

           

          2019/2020

           

           

          Świetlica zdalnie

           

           

           

           

          Kochane dzieci!
           

          Z okazji Dnia Dziecka
          
          Życzę Wam:
          
          Spontaniczności na co dzień,
          
          uśmiechu na twarzy,
          
          spełnienia najskrytszych marzeń,
          
          radości z tego, co przynosi dzień,
          
          śmiechu do bólu brzucha,
          
          wyczekiwanych spotkań z kolegami 
          
          i koleżankami,
          
          miski lodów na śniadanie,
          
          ciekawych podróży,
          
          i tego wszystkiego, co budzi w Was szczęście
          
          
          

          Jesteśmy różni, a jednak podobni…

          Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci na całym świecie, utworzone w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). W Polsce obchodzone jest 1 czerwca od 1952 roku. Jego inicjatorem była organizacja zwana „The International Union of Protection of Childhood”, która za cel obrała sobie zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom całego świata. Nie we wszystkich krajach świętuje się tego samego dnia.

          ONZ obchodzi Dzień Dziecka 20 listopada w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o prawach dziecka. Francuzki odpowiednik Dnia Dziecka to Święto Rodziny celebrowane 6 stycznia

          . Z kolei w Japonii i Korei Południowej dzieci świętują 5 maja. Swoje święto w Turcji dzieci obchodzą 23 kwietnia. 

          Co kraj to obyczaj – Dzień Dziecka ma różne przesłanie:

           

          • Biała niedziela” – na wyspach Oceanii dzieci ubierane są na biało i udają się z rodzicami do kościoła.

          • Szacunek dla dzieci” – to z kolei główny motyw do świętowania w Kanadzie, Korei Południowej i Japonii.

          • Dzieci jako nasza nadzieja” – pod tym hasłem celebrują Amerykanie oraz Turkowie.

          • Więź rodzice-dzieci” – to główny powód obchodzenia tego dnia na Tajwanie i w Chile.

          • Prawa dzieci” – pod tym hasłami świętuję się w RPA oraz Indiach.


           

          Propozycje:

          Kolorowe dzieci” z pięknymi ilustracjami dzieci z różnych kontynentów.

          https://www.youtube.com/watch?v=Y_kIVuTfVk4

           „Jesteśmy dziećmi”

          https://www.youtube.com/watch?v=7K3_mSb1zRQ&ab_channel=%C5%9Apiewaj%C4%85ceBrzd%C4%85ce-Piosenkidladzieci

          Afryka dzika”

          https://www.youtube.com/watch?v=pXzZDNzzOYw&ab_channel=doremisietv-piosenkidladzieci

          Wszystkie dzieci nasz są”

          https://www.youtube.com/watch?v=d_vuxQ-9iVQ


           

          https://mamopracuj.pl/18-pomyslow-na-pelen-atrakcji-dzien-dziecka/

          - w linku znajduje się kilka propozycji ( z podziałem na grupy wiekowe),

          jak uczcić ten wyjatkowy dzień. Bo choć myśląc o pierwszym czerwca najczęściej mamy na myśli najmłodszych członków rodziny, to przecież każdy z nas ma w sobie coś z dziecka.

          Zatem świetujmy razem.!


           


           

          Elżbieta Józefczyk


           

          Dzień Matki 26 Maj

           

           

           

           

          Praca plastyczna: https://ekodziecko.com/teczowe-serduszka

          https://stylowi.pl/45655794

          http://www.kreatywniewdomu.pl/2020/05/laurki-dla-mamy.html

           

          Piosenka dla mamy:

          https://www.youtube.com/watch?v=pamULWD7hzY

           

           


           

          Drodzy uczniowie!

          z cyklu "nietypowe święta"

          Kalendarze Świąt Nietypowych, zawierają zbiór wszystkich dziwnych Świąt które nie znalazły swojego miejsca w zwykłym kalendarzu. 

          Dzień Praw Zwierząt

          22 maja 1997 roku największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w naszym kraju zorganizowana przez Klub Gaja zakończyła się sukcesem. Parlament uchwalił ustawę o ochronie zwierząt . Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Dzień Praw Zwierząt, który obchodzą ekolodzy, nawiązuje do uchwalenia przez Sejm ustawy o ochronie zwierząt. Stało się to 22 maja 1997 roku. Jej pierwszy artykuł podkreśla, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

          pomysły na rysowanie zwierząt https://www.youtube.com/watch?v=6IhSs1oirHM


           

          Stosunek do zwierząt jest miarą naszego społeczeństwa!

           

           


           

           

           


           

          Wierszyki łamiące języki: wierszyki_lamiace_jezyki.pdf

          Znajdź różnicę: znajdz_roznice.pdf

          Praca plastyczna : Ptaszek z włóczki

          https://pl.pinterest.com/pin/649644314988853876/

           

          E. Józefczyk

           


           

          Drodzy uczniowie!

          Dla jeszcze większego uświetnienia i uszanowania 100 jubileuszu urodzin Karola Wojtyły proponuję Wam do wyboru wykonanie następujących zadań:


           

          1)Przygotować Laurkę, czyli Urodzinową kartkę z życzeniami
          dla św. Jan Pawła II.

          2)Wykonać zakładkę do książki zawierającą cytat – słowa św. Jana Pawła II oraz ozdobne elementy graficzne. Taka zakładka do książki, może być potem praktycznie wykorzystana w szkole.


           

           

           

          100 – lecie urodzin św. Jana Pawła II

           

          18 maja 1920 roku urodził się w Wadowicach Karol, Józef (późniejszy Ojciec Święty Jan Paweł II) w rodzinie Emilii i Karola Wojtyłów. Najmłodszy Karol miał brata Edmunda i siostrę Olgę, która zmarła kilkanaście godzin po urodzeniu.
          W dzieciństwie chętnie uprawiał sport, często grał w piłkę nożną, jeździł na nartach, lubił wycieczki krajoznawcze. Już w tamtym okresie przyszłego papieża cechowała silna wiara, w kościele parafialnym z oddaniem pełnił obowiązki ministranta. Karol Wojtyła naukę rozpoczął w gimnazjum w Wadowicach, w 1938 roku podjął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wykazywał się dużą aktywnością – brał udział w spotkaniach literackich, uczestniczył w przygotowaniach spektakli, pisał pierwsze utwory poetyckie. W 1942 roku Karol Wojtyła postanowił studiować teologię w tajnym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Krakowie. W 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W 1958 został mianowany biskupem, w 1963 arcybiskupem, a w 1967 otrzymał nominację kardynalską. Po śmierci Jana Pawła I w 1978 roku drugie konklawe wybrało Karola Wojtyłę na nowego papieża. Polak przyjął imię Jana Pawła II, a jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był jednym z najdłuższych w historii. Polski papież miał również duży wpływ na zmiany, które zaszły w tym czasie w Europie, m.in. upadek komunizmu. W 1981 roku doszło do zamachu na Jana Pawła II, papież cudem uniknął śmierci od kuli zawodowego zabójcy, Ali Agcy. Polski papież znany był jako wielki zwolennik ekumenizmu i pielgrzym – odbył 104 pielgrzymki (odwiedzając 134 kraje na całym świecie), w tym aż 8 do Polski. Jego biografia często stawiana jest za wzór chrześcijańskiej postawy wobec świata i drugiego człowieka.


           

          Zmarł 2 kwietnia 2005r. 1 maja 2011 roku zostaje beatyfikowany, a 27 kwietnia 2014 zostaje kanonizowany.


          Prezentacja_Jan_Pawel_II.pptx

           

           

          https://www.youtube.com/watch?v=HHOX03Pmd5s  – Zapraszam do obejrzenia filmu

          Karol Wojtyła – nasz Papież” 100-lecie urodzin Jana Pawła II - biografia filmowa


           

           

          Elżbieta Józefczyk

           


           

          Zdalne zabawy w świetlicy szkolnej

          Drodzy uczniowie!

          Świetlica to miejsce, w którym spędzamy razem dużo czasu, wspólnie odrabiamy lekcje, bawimy się ,tworzymy piękne prace plastyczne , a także gramy w różne gry. Zachęcamy Was, abyście równie kreatywnie spędzali czas w domu, z rodzicami. W obecnej sytuacji potraktujcie to jak oderwanie się od domowych obowiązków, których jest teraz pewnie więcej, jak relaks i odpoczynek. Oto kilka pomysłów .Na poszczególnych stronach internetowych znajdziecie gry edukacyjne, malowanki do wydrukowania, pomysły na fajne prace plastyczne, quizy i wiele innych. Proszę potraktować wszystkie propozycje ,jako inspirację do działań.

          http://www.matzoo.pl/

          http://www.kreatywniewdomu.pl/

          http://www.eduzabawy.com/

          http://www.sieciaki.pl/

          http://www.czasdzieci.pl/

          http://www.miastodzieci.pl/

          http://www.lulek.tv/


           

          Muzyka relaksacyjna – (Fryderyk Chopin – Spring Waltz)
          https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=a0hFZPvanMs&feature=emb_title

          https://www.youtube.com/watch?v=fsAH9uMwcac&feature=emb_rel_pause

          Odgłosy natury :Las tropikalny

          https://www.youtube.com/watch?v=7w9_En9TG1U

          Woda i ptaki w lesie

          https://www.youtube.com/watch?v=BzpheDcdgzg


           


           

          Elżbieta Józefczyk


           

           

           


           

          Propozycja na dziś

           

          wiosenny obrazek z papierowymi kwiatkami | origami - kliknij tu.

           

           

          Stemplowana łąka - kliknij tu.

           

           

          Chłopcy poniżej cos dla Was

          http://miligoscie.pl/pilkarzyki/ -propozycja wykonania piłkarzyków w domu

           


           

           


           

          Propozycje prac plastycznych:

          Pszczoła z papieru

           

          https://mojedziecikreatywnie.pl/2020/04/pszczola-praca-plastyczna-z-papieru/

           

          Bocian z papieru

           

           

          Kwiatki z papieru

          http://dobrzesiebaw.pl/kwiaty-z-papieru/


           

           


           


           

          https://pl.pinterest.com/pin/440649144775189559/


           

           

           

           

           

           

          Prezentacja___Dzien_Bibliotekarza.pptx


           


           

           

           

           

           

           

           

          -Łamigłówki i krzyżówki

          https://pl.pinterest.com/pin/603130575072607435/

          https://pl.pinterest.com/pin/536913586807383150/

          https://pl.pinterest.com/pin/862791241081821861/

          https://pl.pinterest.com/pin/362680576233597276/

          https://pl.pinterest.com/pin/640637115720663987/

          -Zabawy na świeżym powietrzu

          https://pl.pinterest.com/pin/742953269755362965/

          -Wiosenne kwiaty

          https://pl.pinterest.com/pin/817825613569874444/

          https://pl.pinterest.com/pin/363243526194803858/

          https://pl.pinterest.com/pin/767019380274040128/

          https://pl.pinterest.com/pin/398005685820390277/

          https://pl.pinterest.com/pin/754141900087353630/

           

           

           

          E. Józefczyk

           


           

           

          Międzynarodowy Dzień Strażaka,4 maja 2020

           

           

           

           

          Propozycja:

          https://pl.pinterest.com/pin/791929915715163474/ - Piosenka dla dzieci

           

           

          Miedzynarodowy_Dzien_Strazaka.pptx

           

           

           

           

          Elżbieta Józefczyk

           


           

           

          Święto Flagi 2 Maja

           

          https://www.youtube.com/watch?v=o_VL6ZYv2bE- Rota (pieśń patriotyczna)

           

           

          Propozycje:

          https://dzieciakiwdomu.pl/2013/11/flaga-polski-zabawa-dla-dzieci-kolorowy-ryz.html

          https://dzieciakiwdomu.pl/2013/11/flaga-polski-praca-plastyczna-dla-dzieci.html

          https://dzieciakiwdomu.pl/2013/11/flaga-polski-kreatywnie-dla-dzieci-z-nakretek.html

           

           

           


           

           

           

           

          Konstytucja_3_Maja.ppt

           

           

          Elżbieta Józefczyk


           

           

           

          Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii 27 kwietnia


           

          Dziś jest Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii


           

          Gdy nasz ukochany piesek albo kotek zachoruje, wtedy ich pomoc jest nieoceniona. Dzięki Światowemu Dniu Lekarzy Weterynarii możemy uświadomić sobie, jaką rolę odgrywają oni w społeczeństwie.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Film edukacyjny:

          https://vod.tvp.pl/video/kulisy-czyli-blekitek-poznaje-zawody,weterynarz,19173697

           

          27_kwietnia-Swiatowy_Dzien_Lekarzy_Weterynarii.pptx

           

           

           


           

           

          DZIEŃ KSIĄŻKI

           

           

           

           

           

          Dzień_książki_prezentacja.pptx
           

          E. Józefczyk

           



          Dzień Ziemi

          22 Kwietnia

           

           

          Dzien_Ziemi.pptx

           

          Elżbieta Józefczyk

           


           


          Kwiecień w świetlicy-w wiosennym nastroju

           

           

          „Kwiecień drzewa przystroił
           w barwne kwiaty i zieleń.
           Po ogrodach, po sadach
           grają ptasie kapele.

           Ziemię mokrą od rosy orze traktor zielony.
           - Kra, kra! - echo powtarza
           z orki cieszą się wrony.
           Ludzie sadzą ziemniaki,
           żeby wzeszły niedługo.

           Bocian chodzi po łące
           liczy żaby nad strugą.
           Dzwonią wiadra o studnie.
           Wozy dotąd turkocą,
           aż dzień pójdzie na nocleg.
           Cień uśpi wieś nocą.”

           

           

          Przysłowia o wiośnie

           

          1. W marcu gdy kto siać nie zaczyna – dobra swego zapomina.
          2. W marcu jak w garncu.
          3. Na świętego Grzegorza idzie zima od morza.
          4. W marcu – gdy grzmot na lody spada, w lecie grad zapowiada.
          5. Nie ma w marcu wody, nie ma w kwietniu trawy.
          6. Marzec: czy słoneczny, czy płaczliwy – listopada obraz żywy.
          7. Jedna jaskółka wiosny nie czyni.

           

           

          Film edukacyjny :Wiosna

          https://youtu.be/Wjo_Q1OYTmY

          Wiosenne kwiaty: Propozycje

          Sposób wykonania:

          http://krokotak.com/2020/02/spring-craft/

          Hiacynt

          Sposób wykonania:
          http://krokotak.com/2013/02/paper-hyacinths/

           

           

          E. Józefczyk

           

           


           

           

          Kochane dzieci!

          Chodź nie możemy być razem ze sobą na świetlicy to chciałabym podesłać wam do pooglądania prezentację na temat Wielkanocy. Mam nadzieję, że prace plastyczne i artystyczne które wykonywaliście w swoim domu sprawiły wam wiele radości i wprowadziły w miłą, świąteczną atmosferę. Życzę Wam wszystkim :

          -Zdrowych, pogodnych Świąt

          Wielkanocnych,

          -Pełnych wiary, nadziei i miłości.

          oraz wesołego Alleluja!

          Elżbieta Józefczyk

          Wielkanoc.pptx

           

           


           

          Jeżeli pomimo nauki i  zadawanych lekcji macie jeszcze ochotę i czas na prace plastyczne lub dodatkowe prace artystyczne  przesyłam Wam kilka propozycji wykonania prostych ozdób świątecznych.

          1. Jak zrobić zajączka wielkanocnego 12 pomysłów

          _https://dzieciakiwdomu.pl/2017/04/jak-zrobic-zajaczka-wielkanocnego-z-dziecmi.html

          1.  ­ Baranek z płatków kosmetycznych

          https://www.youtube.com/watch?v=P-6HhB5Qw8g

          1. Pisanki z balonów

          https://mojedziecikreatywnie.pl/2018/03/wielkanocne-pisanki-z-balonow-zabawa-dla-dzieci/

          1. Pisanka ze wstążek –wersja trudniejsza

          https://www.youtube.com/watch?v=fiIUMNdYAM4

          1. Pisanka ze sznurka – wersja łatwiejsza

          https://www.youtube.com/watch?v=PPBDSHQVxHE

          1. Inne prace artystyczne

          https://eduzabawy.com/materialy-tematyczne-do-druku/kwiecien/wielkanoc/prace-plastyczne/

           

          Pomysły na wielkanocne prace plastyczne w przedszkolu, dla 3, 4, 5 ...Jajka wielkanocne ze wstążki - Galeria zdjęć i obrazów na imgEDBaranek z płatków kosmetycznych. Ewelina K. - Dekoracje ...

          Zachęcam też do tworzenia swoich własnych prac arystycznych i rozwijania własnej pomysłowości. Może pochwalicie się nimi wracając do szkoły.

           

          E. Józefczyk

           


           

           

          Propozycje
           

          Kochane dzieci, ze względu na trudną sytuację w jakiej wszyscy się znaleźliśmy chciałabym przedstawić wam kilka propozycji spędzenia wolnego czasu. Mam nadzieję, że każdy z was znajdzie sobie coś dla siebie.

          https://view.genial.ly/5e7b2715cde7170dbe79e78f/presentation-untitled-genially

           

           

           

           


           

           

          Marzec w świetlicy

           

          Miesiąc marzec zaczęliśmy na temat emocji które towarzyszą nam zawsze. Doświadczamy ich w wielu przeróżnych sytuacjach. Są miłe i niemiłe. Niemniej wszystkie są naturalne i do każdej z nich mamy prawo. Na świetlicy rozmawialiśmy o tym jak nad nimi panować, a w szczególności nad złością i gniewem. Zabawy w które bawiliśmy się pomagały w rozpoznawaniu i nazywaniu różnorodnych uczuć.

          Podczas gdy wiosna skradała się do nas małymi kroczkami dzieci wykonywały wiosenne prace plastyczne jak np. przebiśniegi z płatków kosmetycznych.

          Im częściej docierały do nas promienie słońca tym chętniej dzieci wykazywały się plastycznie. Na naszych oknach pojawiły się piękne narcyze i pachnące hiacynty.

           

          E. Józefczyk 

           

           


           

           

          Walentynki

           

          „Przyjaźń jest piękna

          Piękniejsza od Słońca,

          Lecz tylko wtedy, gdy wytrwa do końca”

           

          W miesiącu lutym na świetlicy rozmawialiśmy o tym, jak być dobrym przyjacielem i mieć przyjaciela. W tym czasie idealnie wkomponowały się Walentynki, czyli święto zakochanych. Dzieci bardzo chętnie wypowiadały się na temat przyjaźni. Sami próbowali zdefiniować pojęcie „przyjaźń”, a „miłość”. Starali się również odpowiedzieć na pytanie „Czym różni się miłość od przyjaźni?”. Czytaliśmy teksty związane z omawianą tematyką np. „Walentynki”, „Tygrys i przyjaciele”, „Bajka o przyjaźni”. Teksty stały się inspiracją dla dzieci do wspólnych rozmów. Chętnie opowiadały o swoich przyjaciołach, wymieniając przy okazji, jakie cechy powinien posiadać prawdziwy przyjaciel. Z okazji obchodzonego święta zakochanych powstała poczta Walentynowa, która umieszczona została na specjalnie przygotowanym stoliku obok pokoju nauczycielskiego. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli wrzucać do niej zaadresowane kartki walentynkowe. Niezliczoną ilość tych kartek wykonały dzieci z naszej świetlicy. Oprócz poczty walentynkowej dzieci udekorowały nasze drzewko pięknymi sercami i lampkami w kształcie serduszek. Wszystkie kartki walentynkowe zostały dostarczone do klas przez Samorząd Uczniowski.

           E. Józefczyk

           


           

           

           

          Luty w Świetlicy

           

           

          Najbardziej zimowe miesiące roku przypominały późną jesień lub bardzo wczesną wiosnę.
           tym okresie wiele czasu na świetlicy spędziliśmy na zabawach świetlicowych, śpiewaliśmy piosenki o zimie i tworzyliśmy prace plastyczne. Wszystkie nasze prace miały naturalny związek z tym co widzieliśmy za oknem. Zima natomiast gościła w wyobraźniach dzieci i ich marzeniach. Dzieci kreatywnie tworzyły maski, które były idealnym pomysłem na urozmaicenie stroju karnawałowego. Wspólne tworzenie masek było dobrym pretekstem do wspólnych rozmów na temat karnawału, rodzaju masek, zabaw. Dzieci dumnie prezentowały swoją twórczość. Każda z masek stanowiła małe dzieło sztuki. Niektóre z nich zostały wyeksponowane w galerii prac uczniów na korytarzu szkolnym. W zabawie karnawałowej brały udział dzieci uczęszczające do naszej świetlicy. Zabawy ruchowe sprawiły wszystkim wiele radości. Dekoracja sali, różnorodność tańców sprawiła że udało nam się stworzyć wspaniałą karnawałową atmosferę. Dzieci świetlicowe bawiły się świetnie w rytm znanych przebojów. Czas zabawy minął tak szybko, że nawet się nie spostrzegliśmy a był już koniec.

           

          Elżbieta Józefczyk

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

           

          Styczeń w świetlicy

           

           

           

          Nowy Rok w naszej świetlicy przywitaliśmy pełni sił i nowych pomysłów. Dzieci chętnie dyskutowały na temat noworocznych postanowień. Nasza świetlica jest miejscem gdzie dzieci znajdują czas na swobodne zabawy. Jedną z ulubionych zabaw jest układanie klocków. Zarówno drewnianych jak i tzw. ”wafli”. Z klocków stawiają budowle własnych konstrukcji. Otrzymaliśmy od Pani Dyrektor duży zestaw takich klocków. Dzieci z ogromnych zaangażowaniem i zainteresowaniem zabrały się do zabawy. Podarunek sprawił dzieciom wiele radości i wywołał uśmiech na ich twarzach. Dzieci pamiętały także o Dniu Babci i Dziadka. Przygotowali dla nich przepiękne laurki i dekoracyjne serduszka. Chętnie wypowiadali się na temat swoich babć i dziadków. Z tej okazji powstały piękne ich portrety, które zawisły na galerii świetlików. Przy tej okazji rozmawialiśmy o nieocenionej roli naszych dziadków na co dzień. W związku ze zbliżającym się okresem ferii zimowych dzieci zapoznały się z regułami bezpiecznego wypoczynku. Otrzymały odblaski, by być widocznym na drodze.

           

          „Kiedy do domu wracasz po zmroku miej zawsze odblask u swego boku”.

          W Sali świetlicowej wykonaliśmy piękną gazetkę dotyczącą bezpiecznych ferii, którą dzieci ozdobiły swoimi pracami plastycznymi. Chodź za oknem nie widać śniegu dzieci wycięły przecudne śnieżynki które były prawdziwym dziełem sztuki. Zadowolone i szczęśliwe udały się na zasłużony wypoczynek.

           

          Elżbieta Józefczyk

           

           


           

           

          Grudzień w świetlicy

           

           

          Grudzień to wyjątkowy miesiąc. Domy, miasta i ulice mienią się tysiącem świateł i bajecznych ozdób. Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas dla całej rodziny. Jednak te dni są szczególnie ważne dla dzieci, które atmosferę rodzinnych świąt oraz związane z nimi tradycje zapamiętają na całe życie.

          Taką atmosferę staraliśmy się stworzyć w naszej świetlicy. Dzieci z zapałem wykonywały piękne ozdoby świąteczne, a także ubierały choinkę. Nasz świąteczny stolik ustroił renifer na saniach. Powstała też gazetka tematyczna pod hasłem „Zima”.

          W naszej świetlicy zaczęły królować różnorodne choinki które ozdabiały całą salę. Dzieci wykonywały przepiękne kartki świąteczne. Podczas tych prac rozmawialiśmy o świątecznych tradycjach, zarówno polskich-tych, które znamy z naszych rodzinnych domów, jak i pochodzących z najdalszych zakątków świata. W grudniu gościliśmy Panią Annę Kielar –przewodniczącą  Koła Gospodyń w Targowiskach, która w cudowny sposób wprowadziła nas w ten magiczny nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Śpiewaliśmy piosenki świąteczne i kolędy.

          Święta kojarzą się z aurą zimową i chodź brakuje jej za oknem dzieci próbowały zachęcić zimę do przyjścia  za pomocą wesołych bałwanków.                                                              

           

                                                                                                    Elżbieta Józefczyk

           

           


           

           

           

          Wrzesień, październik, listopad

          w naszej świetlicy.

          Wrzesień w naszej świetlicy był miesiącem poświęconym wakacyjnym
          wspomnieniom.
           Wspólnie ustaliliśmy zasady, które obowiązują podczas naszych spotkań świetlicowych. Wszystkie dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, a swoje talenty odkrywały w licznych pracach plastycznych. Organizowaliśmy zabawy integracyjne, sprzyjające wzajemnemu poznaniu się. Wraz z mijającymi tygodniami zawitała do naszej świetlicy Pani Jesień która ozdobiła wnętrze naszej świetlicy. Dzieci miały mnóstwo pomysłów na zabawy i prace plastyczne. Wykorzystywały barwy i skarby jesieni, tworząc tym samym cykl zajęć poświęconych tematyce jesiennej(jesienne liście, drzewa, ludziki z kasztanów). Nie zapomnieliśmy też o Święcie Edukacji Narodowej. Dzieci z naszej świetlicy wystąpiły z pięknymi wierszami dla nauczycieli na akademii z okazji tego dnia. Stworzyły piękne portrety nauczycieli  naszej szkoły, które zawisły na galerii świetlików.

          Podczas zajęć dzieci rozwijały relacje koleżeńskie i uczyły się współpracy w grupie. Odkrywały zalety swoje i innych oraz uczyły się rozmawiać o emocjach. Pamiętaliśmy o polskiej tradycji święta zmarłych. Prowadziliśmy pogadankę na temat budzenia szacunku dla tych, którzy odeszli. Dzieci stworzyły wiele ciekawych prac poświęconych tej tradycji. W naszej świetlicy nie zabrakło rozmów dotyczących znaczenia odzyskania niepodległości dla Polaków. Świetliki poznały legendy i zwyczaje polskie. Nasza świetlica bierze udział w gminnym projekcie „Świetlicowe atrakcje” który będzie realizowany przez cały rok szkolnyn2019/2020. W czterech odsłonach pór roku: jesień, zima, wiosna, lato. Pierwsze zadanie jakie miały dzieci świetlicowe do wykonania to: wykonanie matematycznej gry planszowej. Poradziły sobie z tym zadaniem świetnie, rozwijając przy tym twórczą aktywność, a także prowadząc interesujące pogadanki. Miesiąc listopad zakończyliśmy zabawą andrzejkową w naszej świetlicy.

           Elżbieta Józefczyk

           


           

           

          Andrzejki w świetlicy

          Z utęsknieniem czekają na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień- dzień tajemniczych wróżb i czarów. Ten niezwykły dzień w naszej świetlicy miał miejsce 29 Listopada. Wróżb i zabaw było mnóstwo. Była odpowiednia muzyka, wystrój i atmosfera. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne kubeczki, a także poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru. Nie zabrakło wróżby z monetą. Wiele radości przyniosła dzieciom wróżba z butami. Osoba, której but pierwszy „Dotrze do mety” i przekroczy próg, spełni się jej największe marzenie. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy i tańce przy muzyce. Podczas andrzejkowej zabawy dzieci świetlicowe stworzyły klimat tajemniczości i magii. Według dawnych wierzeń noc Świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość.
          Dzieci często zastanawiają się, co ich życiu spotka, planują i marzą.

           Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Ten dzień dostarczył wszystkim uczestnikom wiele przeżyć i emocji. Zabawa andrzejkowa w naszej świetlicy była udana, a dzieci zadowolone i uśmiechnięte wróciły do domów.  

          Elżbieta Józefczyk                                                                           

           

           

           



           

           

          ROK 2018/2019

           

           

           

          Maj i czerwiec w świetlicy

           

          Ostatnie dwa miesiące roku szkolnego przyniosły wiele radości, którą czerpaliśmy z możliwości zabaw na świeżym powietrzu. Urządzaliśmy zabawy ruchowe, ćwiczyliśmy sprawność i zręczność na przyrządach siłowni i placu zabaw. W maju i w czerwcu zajmowaliśmy się też kilkoma ważnymi tematami tj.: 

           - dobre maniery dawniej dziś                                                                                                                                             
           – kolory lata                                                                                                                                                                   
          –Dzień Matki                                                                                                                                                                         –prawa dzieci                                                                                                                                                                        
          - wakacyjne rady.                                                                                                                                                    

            Podczas realizacji tych tematów powstawały prace plastyczne: majowa łąka wykonana techniką kolażu, portrety naszych mam, dzieci świata oraz plakat ‘Nasze prawa”, które zawisły w galerii Świetlików. W tych miesiącach mieliśmy również możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez studentki PWSZ w Krośnie z zakresu: pierwszej pomocy, higieny jamy ustnej, zdrowego odżywiania. Zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem Świetlików. Uczniowie trenowali nabyte umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, poznali podstawowe zasady higieny jamy ustnej oraz utrwalili prawidłowe nawyki żywieniowe.  Paniom prowadzącym te zajęcia  i ich koordynatorce serdecznie dziękujemy. Ostatnie dni  czerwca poświęcone były bezpieczeństwu podczas wakacji. Był to również czas podsumowania całorocznej pracy. 

          Z okazji nadchodzących wakacji  wszystkim Świetlikom życzę wspaniałego wypoczynku.

           

           

           

          Stanisława Wojtowicz

           


           

           

           

          Kwiecień w świetlicy

          W pierwszym tygodniu kwietnia czytaliśmy wiersze o tematyce wiosennej, które stały się inspiracją do wykonania wiosennych kwiatów techniką wycinanki. Wiosenne kwiaty powstawały również na sieci kwadratowej podczas zajęć z kodowania. W ramach akcji charytatywnej „ Pola Nadziei” mającej na celu wspieranie Krośnieńskiego Hospicjum wykonywaliśmy bibułkowe żonkile. Okres Świąt Wielkanocnych zainspirował nas do poznania tradycji i zwyczajów związanych z tymi świętami. W trakcie zajęć powstawały pisanki, baranki z włóczki oraz kurczaki z papierowych talerzyków. Wszystkie prace zawisły w galerii Świetliczaków. W ostatnim tygodniu kwietnia więcej uwagi zwróciliśmy na potrzeby naszej planety i związane z tym ekologiczne postawy i zachowania jej mieszkańców. Podsumowaniem naszych zajęć był plakat „Ziemia – nasz dom”.

           

           

           


           

           

           

          Marzec w świetlicy

          Czas ferii dobiegł końca. Tuż po powrocie do szkoły w świetlicy odbywały się zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania. Dzieci żywo dyskutowały na temat zdrowych produktów żywieniowych  oraz tych, które zdrowiu nie służą. W grupach tworzyły plakaty pod hasłami „Talerz zdrowej żywności „ i „Śmietnik pełen niezdrowych produktów”. W ramach zorganizowanego  mini turnieju  klas tworzyły hasła promujące zdrowie, rozwiązywały krzyżówki i kalambury. Doskonaliły swą sprawność fizyczną podczas zajęć ruchowych na sali gimnastycznej. Podczas, gdy wiosna skradała się do nas małymi kroczkami, dzieci udały się  w świat poezji. Czytane wiersze o wiośnie stały się inspiracją pierwszych wiosennych prac plastycznych tj.: przebiśnieg, bocian, tulipany. Metodą kółek wykonały żabki, składały papierowe motyle . Przygotowały scenkę teatralną „Witaj wiosno”, którą zaprezentowały   na ‘Wiosennych potyczkach klasowych” w dniu 21 marca. W ostatnim tygodniu rozmawialiśmy na temat higieny naszego ciała i jej wpływu na zdrowie. Sporo mówiliśmy  o higienie jamy ustnej i przełamywaniu strachu podczas wizyt u stomatologa.

           

          S. Wojtowicz

           


           

           

          Styczeń i luty w świetlicy

                                                                                                                                                                                    Styczeń rozpoczęliśmy od naszych sukcesów i porażek w minionym roku. Snuliśmy noworoczne plany i postanowienia tworząc „Noworoczne drzewko marzeń”. Mówiliśmy też jak radzić sobie ze stresem. Dzieci poznały kilka zabaw relaksacyjnych, które uspokajają emocje, rozładowują napięcie i pozwalają odprężyć się. Styczeń to czas zabaw karnawałowych .Żadna impreza karnawałowa nie może odbyć się bez odpowiednich masek. Dzieci miały możliwość wykonać je w świetlicy. W tym miesiącu zajęcia plastyczne w dużej mierze nawiązywały do panującej zimowej aury. Dzieci wykonały szereg prac plastycznych w celu ukazania uroków zimy. W styczniu większość czasu poświęciliśmy na przygotowanie przedstawienia baśni „Calineczka”. Po długich przygotowaniach i wielu próbach zaprezentowaliśmy ją dla środowiska. Występ odbył się 27 stycznia w Sali Domu Ludowego  w Targowiskach. Aktorzy spisali się na medal. Czarowali pięknymi strojami, tańcem, śpiewem oraz przekonywującą grą aktorską.  W lutym rozmawialiśmy o krajach wiecznego lodu i śniegu. Mówiliśmy o mieszkających tam zwierzętach i ludziach, o tym, co pomaga im przetrwać w takich warunkach. Wykonaliśmy pingwiny, które ozdobiły naszą świetlicową gazetkę. Z okazji nadchodzących walentynek uruchomiliśmy naszą świetlicową pocztę walentynkową. Każdy mógł wykonać laurkę i napisać życzenia dla kolegi lub koleżanki. Przypomnieliśmy sobie zasady bezpieczeństwa w związku z nadchodzącymi feriami.                    

           

          S. Wojtowicz

           

           


           

           

           

          Grudzień w świetlicy

          Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia można było poczuć już od początku grudnia. W salach świetlicowych zaczęły pojawiać się wizerunki Św. Mikołaja i reniferów, a  wszystkie pomieszczenia przybrały zimowy wystrój. Później zaczęły królować choinki wykonane z obrysowanych dłoni i takie, których strój wymyślały dzieci. Rozmawialiśmy o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych, ubraliśmy naszą świetlicową choinkę, zdobiliśmy świąteczne pierniki, słuchaliśmy i śpiewaliśmy kolędy.

           

          S. Wojtoicz

           


           

           

          Listopad w świetlicy

          W listopadzie przygotowywaliśmy się do obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzieci poznały to święto od strony historycznej, poszerzały swą wiedzę   o symbolach narodowych, układały i zapisywały życzenia dla Polski na samodzielnie wykonanych urodzinowych  kartkach, a podczas zajęć plastycznych wykonały  biało- czerwone kotyliony.                                        
           Czytanie łączy pokolenia
          – pod takim hasłem upłynął nam kolejny listopadowy tydzień. Utwory braci Grimm  i A. Oppmana czytały dzieci, nauczyciel i pani Asia ( mama naszego ucznia).Uczniowie zmagali się z łamigłówkami dotyczącymi czytanych tekstów, wykonywali zakładki do książek i ilustrację do legendy „Złota Kaczka”. Wraz z końcem miesiąca w naszej świetlicy zrobiło się bardzo magicznie. Zgodnie z tradycją andrzejkową, dzieci wzięły udział w zabawie pełnej różnego rodzaju wróżb. Wszystkie zabawy i wróżby traktowane były z przymrużeniem oka i wprawiły dzieci w radosny nastrój.

          S. Wojtowicz

           


           

           

           

          Październik w świetlicy

          W pierwszym tygodniu października rozmawialiśmy o jesiennych smakołykach, czyli o owocach i warzywach będących źródłem witamin. Poznaliśmy też zasady zdrowego odżywiania. Robiliśmy owocowe szaszłyki i owocowe zwierzątka. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej rozmawialiśmy o trudnej i odpowiedzialnej pracy nauczycieli. Czytaliśmy wiersze, śpiewaliśmy piosenki.  Podczas zajęć powstały portrety ulubionych nauczycieli i laurki z życzeniami. Chętni uczniowie wzięli udział w konkursie poetyckim na wiersz  o Nauczycielu. Zwycięzcą konkursu został Miłosz Szmyd z klasy 1 ,miejsce II zajęła Oliwia Gadzała z klasy 2, natomiast III miejsce przypadło Weronice Frydrych z klasy 3. Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu serdeczne gratulujemy!   

          Nasza Pani  

          Nasza Pani jest kochana
          zawsze przychodzi uradowana.
          Przekazuje nam wiedzę z humorem,
          aby świat stał dla nas otworem.
          Chociaż ma wesołą minę,
          zawsze trzyma dyscyplinę.
          Każde dziecko w klasie wie,
          że Pani wiele nas nauczyć chce.

           

           Jesienna, ciepła aura pozwoliła nam na zabawy na świeżym powietrzu. W kolejnych dniach rozmawialiśmy o tym, w co się bawić kiedy pada deszcz. W czasie tygodniowego cyklu spotkań tworzyliśmy własne gry planszowe, opowiadania twórcze i wykonywaliśmy papierowe parasole, które ozdobiły nasza świetlicową gazetkę.

           

          S. Wojtowicz

           

           

           



           

           

          Wrzesień w świetlicy

          Pierwsze dni września w świetlicy upłynęły nam na integracji grupy świetlicowej, wspólnych zabawach i wspólnym poznaniu się. Sporo czasu poświęciliśmy na omówienie regulaminu i zasad obowiązujących w świetlicy szkolnej. Wspólnie opracowaliśmy zasady dobrej i bezpiecznej zabawy, mówiliśmy o życzliwym stosunku do kolegów i koleżanek, o zasadach zachowania się podczas wspólnych zajęć. Wspominaliśmy wakacje dzieląc się swoimi przeżyciami. Miejsca podróży zilustrował wakacyjny pociąg. Rozmawialiśmy o zmianach w przyrodzie w związku z nadchodzącą jesienią. Poznaliśmy jesienne dary lasu, sadu i ogrodu, przygotowaliśmy sałatkę jarzynową i tworzyliśmy jesienne dekoracje naszych sal.

           

          S. Wojtowicz

           

           

           

           



           

           

          ROK 2017/2018

           

           

          Kwiecień u Świetlików

          Kwiecień upłynął nam pod znakiem eksperymentów świetlicowych. Wielkim wydarzeniem było wykonanie SLIME tzw. glutka przez Świetliki. Do zadania podchodziliśmy dwa razy, ponieważ za pierwszym razem glutki nie chciały nam się udać, jednak za drugim razem spora część Świetlików zakończyła eksperyment sukcesem. Dzieci bardzo zadowolone zabrały swoje glutki do domu.

          Początek wiosny przywitaliśmy pracą techniczną pn. Kwitnące drzewko. Świetliki użyły do tego rolek z papieru toaletowego oraz kolorowych papierów. Drzewka zdobią naszą salę.

          Na wiosnę zorganizowaliśmy konkurs pn. Kolorowo i wiosennie, w którym udział wzięli uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej. Zadaniem uczniów było wykonanie wiosennej ozdoby wspólnie z członkami rodziny. Choć w konkursie wzięło udział niewielu uczniów, to prace przyniesione przez uczniów były przepiękne ;-) Dlatego wyłonienie zwycięzców było nie lada wyzwaniem. W ogólnym głosowaniu Świetliki zdecydowały następująco:

          I miejsce: Nikola Wilczak oraz Anna Boczar

          II miejsce: Oliwia Gadzała oraz Kinga Penar

          III miejsce: Aleksandra Winiarska oraz Amelka Huta

          Prace konkursowe zdobią naszą świetlicę. Zwycięzcom serdecznie gratuluję, dziękuję za udział i piękne ozdoby.

          Przed majowym weekendem Świetliki wykonały bardzo ciekawą pracę pn. Balony nad Krosnem, które zdobią naszą gazetkę na korytarzu szkolnym.

          Kolejna praca plastyczna pn. Laleczki w pudełeczkach, powstały pod koniec kwietnia. Dziewczynkom bardzo spodobała się pomysł na wykonanie postaci w pudełkach po ciasteczkach.

          Koniec miesiąca przyniósł nam kolejnego Świetlika miesiąca, którym została Ala Rozenbeiger! Serdecznie gratulujemy!

           

           

           

           


           

           

          REGULAMIN

          RODZINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

          „Kolorowo i Wiosennie”

          czyli rodzinny pomysł na ozdobę wiosenną

           

           

          1. ORGANIZATORZY

          Organizatorem konkursu jest Świetlica szkolna w SP w Targowiskach.

           

          2. CELE KONKURSU

          Celem konkursu jest:

           rozbudzanie inwencji twórczej dzieci, młodzieży i dorosłych

           stworzenie okazji do zaprezentowania własnych pomysłów, technik oraz form zdobienia

           zachęcenie do wspólnego uczestnictwa w konkursie dzieci i dorosłych

           integracja wielopokoleniowa,

           

          3. UCZESTNICY KONKURSU

          Uczestnikami konkursu są rodziny (minimum 2 osoby) dzieci uczęszczających do Świetlicy.

           

           

          FORMA KONKURSU

          -konkurs ma charakter rodzinny,

          -przedmiotem konkursu jest wykonanie ozdoby wiosennej

          -każda Rodzina może wykonać tylko 1 pracę, zaopatrzoną w metryczkę, na której należy umieścić: imiona i nazwiska autorów pracy (min. 2 os.) 

           

          Prace przechodzą na własność organizatora.  

          Udział w konkursie jest jednoznaczny z akceptacją niniejszego regulaminu oraz zgodą na publikacje materiałów z przebiegu konkursu w tym wizerunku fotografowanych osób i prac.

           

          5. WARUNKI UDZIAŁU

           wykonanie wiosennej ozdoby;

           zgłoszenie pracy na konkurs do wychowawcy Świetlicy w terminie: do 16 kwietnia 2018r.

           

          6. Kryteria oceny prac.

           

          Oceniając prace jury będzie brało pod uwagę:

          zgodność z regulaminem konkursu,

          pomysłowość i inwencję twórczą uczestników konkursu,

          dobór odpowiednich materiałów i elementów zdobniczych,

          wielkość i bogactwo użytych materiałów,

          własnoręczność wykonania elementów i estetykę wykonania pracy.

           

          7. NAGRODY

          Za najpiękniejsze ozdoby wiosenne przyznane zostaną nagrody rzeczowe.

          Pozostali uczestnicy za udział w konkursie otrzymają słodycze.

          8. Rozstrzygnięcie konkursu i odbiór nagród nastąpi w dniu 18 kwietnia 2018r.

           

          Wszelkich informacji na temat konkursu udziela p. Magdalena Mielniczek.

           

           

           


           

          Marzec u Świetlików

          Przedświąteczny czas świetliki spędzały bardzo pracowicie. Marzec zaczęliśmy od pracy nad kartkami świątecznymi dla dzieci ze świetlicy w Rogach. Własnoręcznie wykonane karteczki sprawiły tamtejszym świetlikom wielką radość. Odpowiedz przyszła do nas w ostatnim tygodniu przed świętami Wielkanocnymi. Kartki od koleżanek i kolegów z Rogów wywołały uśmiech na naszych twarzach.  Ostatnie dni zimy Świetliki spędziły na sankach i zabawach w śniegu- radości było co nie miara! W celu ozdobienia naszej świetlicowej gazetki, Świetliki wykonały pracę plastyczną pt. Kurczaczek w skorupce. Wielkim zaskoczeniem było dla nich narysowanie kurczaczka widelcem ;-) Tradycyjnie na koniec miesiąca wybraliśmy ŚWIETLIKA MIESIĄCA. W marcu idealnym Świetlikiem okazała się Weronika Skwara. Weronika dostała pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek- serdecznie gratulujemy!!!

                                                                                                                                                                       M.Mielniczek

           

           


           

          Luty w świetlicy

          Mroźne dni lutego świetliki spędzały różnorodnie. Po powrocie z ferii wybraliśmy się na sanki. Wyjście to sprawiło dzieciom wielką frajdę, zjeżdżaliśmy na sankach i ulepiliśmy bałwana. W kolejnych dniach dzieci ze świetlicy dostały nowe gry, zasponsorowane przez Panią Dyrektor, które cieszą się wielką popularnością.  Dzieci po przyjściu do świetlicy chętnie grają w Zgadnij kto to, Nie śmiej się, Gorącego ziemniaka lub układają budowle z drewnianych klocków. Praca plastyczna pt. „Gorąca herbatka” rozgrzała nas przy minusowych temperaturach. Nasze filiżanki z gorącą herbatką można podziwiać na korytarzu szkolnym. Pod koniec lutego do świetlicy przyszła paczka od firmy GRANNA z kolejnymi grami. Nasza kolekcja gier wzbogaciła się o Dino kontra Dino, Motto oraz Super Farmer, w którą dzieci grają najchętniej. Nowe gry w świetlicy zainspirowały nas do utworzenia Świetlicowego Klubu Gier Planszowych. Świetliki zapoznały się z planszówkowym savoir-vivre, ustaliliśmy zasady panujące przy grach oraz dni w których odbywają się turnieje gier. W ostatnim tygodniu lutego świetliki wykonały ciekawą pracę plastyczną- zimowe drzewo stworzone z folii aluminiowej. Prace te zdobią naszą świetlicę. Tradycyjnie na koniec lutego wybraliśmy świetlika miesiąca, którym została Jagoda Zajdel z klasy II. Jagódce serdecznie gratulujemy!

          M. Mielniczek

           


           

          Karnawał u Świetlików

          Po świętach Świetliki chętnie brały udział w zajęciach świetlicowych. I tak w naszej świetlicy powstały twarze 3D, które zdobią gazetkę na korytarzu szkolnym oraz prace o tematyce zimowej, które zawisły w świetlicy. Oprócz prac plastycznych, uczniowie przygotowali pyszną sałatkę owocową! Przygotowania do zabawy karnawałowej rozpoczęliśmy od wykonania masek. I choć w tym dniu frekwencja była niewielka, to już na sam bal karnawałowy zjawiło się więcej świetlików. I tak 22 stycznia do świetlicy zawitały księżniczki, piraci, syrenki a nawet kościotrupy! Zabawę rozpoczęliśmy od utworu „Jedzie pociąg z daleka”, który wszystkich porwał do wspólnej zabawy. Później było już tylko lepiej: taniec z balonem, taniec na gazecie, kaczuszki i wiele innych konkursów i zabaw. Bal tradycyjnie zakończyła zabawa w krzesełka, którą Świetliki uwielbiają.

          W styczniu miano Świetlika miesiąca zdobyła Daria Haznar! Daria otrzymała dyplom oraz skromny upominek, serdecznie gratulujemy!

           

           

           


           

           

          Świąteczny czas w świetlicy

           Przez cały grudzień Świetliki z wielkim zapałem pracowały nad świąteczną dekoracją świetlicy. Tak oto powstały wiszące Mikołaje oraz świąteczne bombki, które zdobią nasze okna. Sporym zainteresowaniem cieszyło się tworzenie śnieżynek przy pomocy bibuły oraz wody, jak również choinek 3D. Prace te można podziwiać na korytarzu szkolnym. Wspaniałym przeżyciem była dla Świetlików wymiana kartek świątecznych z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Rogach. Każdy uczeń po wylosowaniu kartki miał za zadanie stworzyć własną kartkę z życzeniami dla ucznia, którego wylosował. Kartki świąteczne naszych Świetlików dotarły już do Rogów i sprawiły dzieciom wielka radość. Koniec miesiąca przyniósł nam kolejnego Świetlika miesiąca, którym została Nikola Wilczak. Nikolce serdecznie gratulujemy!

           

          M. Mielniczek

           


           

          Andrzejki w świetlicy

           

          27 listopada 2017r. obchodziliśmy uroczyście w świetlicy szkolnej Andrzejki. W tym dniu Świetliki z klas IV-VI  wróżyły wszystkim chętnym osobom. W sumie uczniowie przygotowali sześć stanowisk wróżbiarskich. Wróżby dotyczyły imienia przyszłej sympatii oraz najbliżej przyjaciółki lub przyjaciela. Można było sprawdzić, kim zostanie się w przyszłości oraz czy spełni się pomyślane życzenie. Były też wróżby numerologiczne ( znaczenie liczby urodzenia ) oraz wróżenie z kart oraz szpilek. Nie obyło się bez zaczarowanych kubeczków oraz kolorów szczęścia. Gdy wszyscy uczniowie poznali swoją przyszłość, nadszedł czas na szaloną zabawę. Wielką radość sprawiła dzieciom zabawa w krzesełka, taniec na gazecie oraz zabawa w chusteczkę. Imprezę Świetliki zaliczają do bardzo udanych ;-) Już za rok czeka nas podobna zabawa!

          W ostatnim dniu listopada tradycyjnie wybraliśmy świetlika miesiąca. W listopadzie tytuł ten wywalczyła Ania Bykowska!!! Ania otrzymała pamiątkowy dyplom i upominek. Serdecznie gratulujemy!

                                                                                                                                                                      M.Mielniczek

           


           

           

          Pasowanie na Świetlika

          15 listopada w naszej świetlicy odbyło się uroczyste Pasowanie na Świetlika uczniów klasy I. Nie była to zwykła uroczystość, a sprawdzian wiedzy i umiejętności ;-) Aby przystąpić do grona Świetlików uczniowie musieli przejść kilka prób. Na początku pierwszoklasiści bez problemu odpowiadali na trudne zagadki pytania. Kolejnym zadaniem był taniec z woreczkiem na głowie w rytmie hitu „Sofia”- ulubionego utworu Świetlików. W kolejnej części dowiedzieliśmy się, co Świetliki robią w świetlicy dzięki krótkim wierszykom przygotowanym przez każdego ucznia. Przyszła kolej na próbę smaku, wytypowani uczniowie z zawiązanymi oczami próbowali odgadnąć co jedzą. Próba wyszła znakomicie, wszystkie smaki zostały rozpoznane. W próbie śmiechu kilkoro pierwszaków miało za zadanie wypić wodę z cytryną. Trudnością było utrzymanie uśmiechu podczas tego zadania. Michał, Daria i Emilka poradzili sobie bez problemu! W kolejnym zadaniu sprawdziliśmy, jak uczniowie poradzą sobie z trudnymi słowami. I to zadanie okazało się banalnie proste, takie słowa jak „emerytura” czy „rewolwer” okazały się błahostką dla przyszłych Świetlików ;-) Następnie przypomnieliśmy sobie regulamin świetlicy oraz wybieraliśmy cechy Świetlika na medal. Ostatnim etapem  uroczystości było wyrecytowanie  przez uczniów ROTY ŚWIETLIKA, po czym uczniowie otrzymali pamiątkowe medale i książeczki. Na koniec Świetliki udały się na poczęstunek ufundowany przez sklep Delikatesy Centrum w Targowiskach- serdecznie dziękujemy ;-)

          M. Mielniczek

           

           


           

          Październik u Świetlików
           

           

          Październik w naszej świetlicy był bardzo pracowity. Na początku miesiąca Świetliki samodzielnie wykonały ciastolinę. Wszyscy byli bardzo zaskoczeni, gdy zobaczyli jak ze zwykłej mąki, soli, wody i barwnika powstaje ciastolina. Choć sprzątanie zajęło nam około godziny to uśmiech z twarzy dzieci nie znikał, aż do końca pobytu dzieci w świetlicy. Pomimo, że większość utworzonej ciastoliny Świetliki zabrały do domu, aby pochwalić się rodzicom, to na drugi dzień udało nam się ulepić jeżyki oraz wiewiórki. Tak powstał nasz kącik z darami jesieni.

          Dzieci w świetlicy są bardzo pracowite i pomysłowe, dlatego gdy do sali trafił wielki biały karton, Świetliki od razu wpadły na pomysł, aby zrobić z niego domek. Prace nad domkiem trwały kilka dni. Dzieci wycinały okna i kolorowały ściany, aby  w końcu móc się w nim bawić.

          Ciekawym pomysłem na ozdobienie naszej świetlicy było pokolorowanie jesiennych liści. Zajęło nam to dwa dni, pierwszego dnia  kontury liści posypywaliśmy solą, a dopiero drugiego dnia malowaliśmy te listki farbami. Pomysł bardzo spodobał się Świetlikom, ponieważ farby w kontakcie z solą pięknie barwiły nasze liście.

          25 października obchodziliśmy Dzień Kundelka. Świetliki przyniosły w tym dniu zdjęcia swoich pupili oraz pluszowe pieski. Naszą świetlicę odwiedził piesek Jasia Zająca- Max. Dziękujemy mamie Jasia za zaangażowanie;-) Spotkanie było bardzo udane! Rozmawialiśmy również o tym, jak opiekować się swoimi zwierzątkami i poruszyliśmy bardzo trudny temat- bezdomne zwierzęta. Świetliki wspólnie z wychowawcą świetlicy zdecydowały się pomóc bezdomnym zwierzątkom, dlatego ogłosiliśmy akcje pn. BEZDOMNY ZWIERZ JEŚĆ MUSI TEŻ! Zbieramy: Karmę (najlepiej mokrą w puszkach), stare ręczniki, stare koce oraz miski. Rzeczy te przynosimy do ŚWIETLICY. Jeżeli uda nam się zebrać dużą ilość karmy naszą szkołę odwiedzi przedstawiciel OTOZ ANIMALS z pieskami ;-) odbędzie się pokaz tresury piesków!

          Tradycyjnie na koniec miesiąca wybraliśmy ŚWIETLIKA MIESIĄCA. W październiku idealnym Świetlikiem okazał się Jaś Zając. Jaś dostał dyplom oraz drobny upominek- serdecznie gratulujemy!!!

                                                                                                                                                                       M.Mielniczek

           


           

          Wrzesień w Świetlicy
           

           

          Pierwsze dni w świetlicy szkolnej upłynęły nam na dzieleniu się wakacyjnymi wspomnieniami, wzajemnym poznawaniu oraz integracji grupy świetlicowej. Sporo czasu poświęciliśmy na omówienie regulaminu i zasad obowiązujących w świetlicy- tak powstało nasze ABC Świetlika. Rozmawialiśmy także o bezpiecznej drodze do szkoły, poznaliśmy zasady poruszania się po drogach, przejściach dla pieszych i chodnikach. Zwieńczeniem naszej pracy było utworzenie makiety przedstawiającej naszą szkołę i okolicę. Ważne miejsce podczas naszych codziennych zajęć zajmuje taniec i śpiew. Kilka wrześniowych dni minęło nam pod hasłem „Rozśpiewane Świeliki”. Przypominaliśmy sobie największe hity minionych wakacji i nie tylko. Największą popularnością cieszył się przebój „Sofia” do którego opracowaliśmy i już ćwiczymy układ taneczny! Poruszyliśmy również ważny temat segregacji śmieci i próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego ludzie śmiecą?” Świetliki zrozumiały, iż śmieci należy segregować. Zakończeniem tego tematu było ozdobienie pudełka na nakrętki, które już po kilku dniach zostało zapełnione w połowie! Świetlicowe urodzinki to wspaniały dzień dla solenizanta. We wrześniu głośne STO LAT śpiewaliśmy Oli, a przyniesiony przez Olę słodki poczęstunek stał się pomysłem na kalendarz Świetlicowych urodzinek, który jeszcze się tworzy;-) Prace nad kalendarzem przerwało nam wyjątkowe święto- Dzień Chłopaka, który w naszej świetlicy obchodziliśmy w piątek 29 września. Chłopcy dostali gromkie brawa w dniu ich święta i piękne medale z napisem SUPER CHŁOPAK! Wrzesień w świetlicy zakończył się przyznaniem medalu „Świetlik miesiąca”. Nagrodzona Ola Winiarska została Świetlikiem na medal, otrzymała dyplom i drobny upominek. 

                                                                                                                                                                       M.Mielniczek