• PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA NA CZAS WALKI Z KORONAWIRUSEM

        •  

           

          PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA OBOWIĄZUJĄCE W SEKRETARIACIE SZKOŁY


           

          1. Osoby wchodzące do sekretariatu mają obowiązek skorzystać ze środków do dezynfekcji rąk oraz zasłonić usta i nos.

          2. Do sekretariatu należy wchodzić pojedynczo i zachować dystans społeczny.


           

           

          PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM SARS – CoV - 2

           

          1. Procedura obowiązuje wszystkich pracowników zatrudnionych w Szkole Podstawowej w Targowiskach. Dotyczy także rodziców i opiekunów prawnych uczniów uczęszczających do szkoły oraz uczniów.

          2. Dyrektor i pracownicy szkoły zobowiązani są na bieżąco śledzić informacje publikowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, na temat rozpoznawania objawów i sposobu postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem.

          3. Pracownik szkoły, który przed przyjściem do pracy zauważy u siebie objawy chorobowe, takie jak:

          1) stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C);

          2) objawy przeziębieniowe;

          3) gorączka;

          4) kaszel;

          5) duszności lub kłopoty z oddychaniem;

          6) zaburzenia smaku i węchu;

          7) bóle mięśni, ogólne zmęczenie - nie przychodzi do pracy, tylko pozostaje w domu i telefonicznie kontaktuje się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym szpitala, a w razie pogarszania się stanu zdrowia, dzwoni na nr 999 lub 112 i informuje, że może być zakażony koronawirusem.

          4. O wystąpieniu sytuacji opisanej w pkt 3 pracownik niezwłocznie powiadamia dyrektora szkoły – telefonicznie lub w innej, przyjętej w szkole formie komunikacji.

          5. Pracownik informuje następnie dyrektora o zastosowanych wobec niego zaleceniach inspekcji sanitarno-epidemiologicznej.

          6. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy, niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, zostaje on niezwłocznie odsunięty od pracy i skierowany do przygotowanego wcześniej miejsca izolacji, wyposażonego w maseczki lub przyłbice, rękawiczki i środki do dezynfekcji.

          7. W sytuacji opisanej w pkt 6 dyrektor kontaktuje się z właściwą stacją sanitarno - epidemiologiczną, w celu uzyskania zaleceń i ewentualnego wdrożenia dodatkowych procedur postępowania, adekwatnych do zaistniałego przypadku. W stosunku do pracowników, o których mowa w pkt 6, dyrektor podejmuje działania zgodne z zaleceniami otrzymanymi w trakcie kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

          8. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami, a dezynfekcji zostają poddane powierzchnie, z którymi miał kontakt (klamki, poręcze, uchwyty, itp.).

          9. Dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik, ustala listę osób przebywających w tym samym czasie, w częściach lub pomieszczeniach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.

          10. W stosunku do osób, które miały kontakt z pracownikiem podejrzanym o zakażenie, dyrektor podejmuje działania zgodne z zaleceniami otrzymanymi w trakcie kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

          11. W celach profilaktycznych niezwłocznie odsuwa się osoby, które miały kontakt z pracownikiem podejrzanym o zakażenie, od kontaktu z uczniami i nauczycielami, do czasu uzyskania szczegółowych zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.

          12. W przypadku zauważenia u ucznia przebywającego w szkole objawów chorobowych lub pogarszającego się samopoczucia, nauczyciel zgłasza ten fakt dyrektorowi i niezwłocznie informuje telefonicznie rodzica lub opiekuna prawnego o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły.

          13. W przypadku wystąpienia u ucznia niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, zostaje on niezwłocznie odprowadzony do przygotowanego wcześniej miejsca izolacji, wyposażonego w maseczki lub przyłbice, rękawiczki i środki do dezynfekcji.

          14. Odizolowany uczeń cały czas pozostaje pod opieką pracownika wyznaczonego przez dyrektora, wyposażonego w maseczkę lub przyłbicę, w rękawiczki jednorazowe oraz środki do dezynfekcji – do czasu przybycia rodziców.

          15. W sytuacji opisanej w pkt 14, dyrektor kontaktuje się z właściwą stacją sanitarno - epidemiologiczną, w celu uzyskania zaleceń i ewentualnego wdrożenia dodatkowych procedur postępowania, adekwatnych do zaistniałego przypadku.

          16. Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń, zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu, a dezynfekcji zostają poddane powierzchnie, z którymi uczeń miał kontakt (blaty, poręcze, uchwyty, itp.).

          17. Dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik, ustala listę uczniów i pracowników przebywających w tym samym czasie, w częściach lub pomieszczeniach szkoły, w których przebywał uczeń podejrzany o zakażenie.

          18. W celach profilaktycznych, niezwłocznie odsuwa się osoby, które miały kontakt z uczniem podejrzanym o zakażenie, od kontaktu z uczniami i ich bezpośrednimi opiekunami, do czasu uzyskania szczegółowych zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.

          19. O stwierdzonym przypadku COVID-19 dyrektor szkoły niezwłocznie informuje organ prowadzący.

          20. O zaistniałej sytuacji dyrektor informuje indywidualnie rodziców innych uczniów, którzy mieli kontakt z uczniem podejrzanym o zakażenie koronawirusem, w celu bacznego obserwowania i ewentualnego reagowania na pogorszenie się samopoczucia ich dziecka.

          21. Rodzice ucznia podejrzanego o zakażenie koronawirusem, są zobowiązani na bieżąco informować dyrektora szkoły o fakcie potwierdzenia lub nie zarażenia ucznia koronawirusem oraz wszelkich zaleceniach wydanych rodzicom przez stację sanitarno - epidemiologiczną, w celu podjęcia przez dyrektora odpowiednich działań, zgodnych z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, odnoszącymi się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

          22. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do podejmowanych działań, pracownik zwraca się do dyrektora szkoły, zaś dyrektor do właściwej powiatowej stacji sanitarno - epidemiologicznej, w celu konsultacji lub uzyskania porady.

           

          PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWASTOSOWANE W ABINECIE LOGOPEDYCZNYM
          TERAPII PEDAGOGICZNEJ W ZWIAZKU Z COVID-19 

          Logopeda / terapeuta działa zgodnie z procedurami bezpieczeństwa epidemiologicznego
          i zaleceniami Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego,
          z uwzględnieniem zwiększonej częstotliwości działań dezynfekcyjnych oraz zaostrzonych procedur kontaktu z innymi osobami.

          1. Zajęcia terapeutyczne prowadzone są indywidualnie lub w małych grupach o stałym składzie.

          2.W przypadku zajęć grupowych grupa uczestników zajęć jest dostosowana do potrzeb
          i możliwości dzieci i młodzieży przy uwzględnieniu konieczności zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków realizacji zajęć.

          3.Dostosowanie wielkości sali do liczby uczestników zajęć – minimalna przestrzeń do prowadzenia zajęć dla dzieci i młodzieży w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na jednego uczestnika zajęć i nauczyciela prowadzącego zajęcia.

          4.Uczniowie zobowiązani są do przychodzenia do gabinetu w maseczce. Po wejściu do gabinetu myją ręce mydłem, następnie dezynfekują środkiem odkażającym.

          5. Logopeda / terapeuta pozostający w bezpośrednim kontakcie z dzieckiem jest wyposażony w przyłbicę, która jest odpowiednio dezynfekowana po każdym spotkaniu
          z dzieckiem.

          6. Podczas terapii logopedycznej nie będą wykonywane czynności, które wymagają dotykania twarzy/narządów artykulacyjnych.

          7. Podczas prowadzonej terapii logopedycznej / pedagogicznej będą używane pomoce dydaktyczne, które są możliwe do zdezynfekowania. Możliwe jest również zabezpieczenie pomocy jednorazową folią.

          8. W trakcie terapii przed wykorzystaniem pomocy, które nie mogą być poddane dezynfekcji, dziecko może zostać poproszone o umycie lub zdezynfekowanie rąk.

          9. W trakcie bezpośredniej pracy z dzieckiem logopeda / terapeuta dba o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego przy uwzględnieniu potrzeb dzieci i młodzieży.

          10.Dziecko korzystające z terapii logopedycznej / pedagogicznej, powinno przynieść ze sobą piórnik (wyposażony w ołówek, nożyczki, klej, kredki, długopis, strugaczkę) oraz zeszyt lub teczkę, gdzie będą przechowywane materiały terapeutyczne.

          11. Po każdych zajęciach następuje dezynfekcja stanowiska, a także przedmiotów trwałych, z którymi dziecko miało kontakt. Dezynfekcję przeprowadza terapeuta.

          12.Pozakończeniu zajęć gabinet jest zawsze wietrzony.

           

          PROCEDURY KORZYSTANIA Z SALI GIMNASTYCZNEJ W ROKU SZKOLNYM 2020/2021 PODCZAS LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO.

          SZKOŁA PODSTAWOWA W TARGOWISKACH


           

          Procedury obowiązują od dnia 01 września 2020 roku.

          Przyjście klasy na salę gimnastyczną możliwe jest tylko pod opieką nauczyciela,

          Obowiązuje zasłanianie twarzy w momencie dotarcia na sale gimnastyczną, natomiast

          przebywając na sali nie ma obowiązku zakrywania twarzy,

          W szatniach sportowych powinien być zachowany bezpieczny odstęp podczas przebierania się,

          Obowiązkowo przy każdym wejściu na salę i wyjściu z niej należy zdezynfekować ręce,

          Podczas zajęć lekcyjnych na sali gimnastycznej przebywała tylko jedna klasa,

          Zalecana jest częsta dezynfekcja urządzeń i sprzętu sportowego,

          Rekomendowane jest również odkażanie rąk w trakcie zajęć według potrzeby,

          Konieczna jest rezygnacja z procedury „podawania sobie ręki” podczas zajęć,

          Zalecany jest odpowiedni bufor czasowy między zakończeniem zajęć jednej klasy a rozpoczęciem kolejnej klasy,

          Po zakończeniu zajęć rekomendowane jest szybkie przebranie się i niezwłoczne opuszczenie terenu sali gimnastycznej (nie gromadzenie się),

          Obowiązuje zakaz przebywania osób postronnych na balkonie sali gimnastycznej,

          Prosimy o logikę w postępowaniu i bezdyskusyjną akceptację wytycznych procedur sali gimnastycznej.

           

          REGULAMIN PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ W CZASIE PANDEMII

          Obowiązkowe zasady bezpieczeństwa podczas pobytu w miejscach ogólnodostępnych biblioteki dla użytkowników i bibliotekarzy (opracowano na podstawie rekomendacji Biblioteki Narodowej).

          Należy stosować środki indywidualnej ochrony oraz przestrzegać podstawowych zasad takich jak:

          • Dla czytelników zostaje uruchomiona wypożyczalnia z ograniczeniem wolnego dostępu do księgozbioru (książki podaje bibliotekarz) oraz czytelnia.

          • Czytelnicy przychodzący do biblioteki zobowiązani są do noszenia  maseczek i dezynfekcji rąk oraz do zachowania bezpiecznej odległości między sobą.

          • Każda klasa wypożycza książki w określonym dniu tygodnia i w wyznaczonym czasie (zgodnie z harmonogramem wypożyczeń).

          • Książki i czasopisma zwracane przez czytelników będą poddawane obowiązkowej kwarantannie na okres 3 dni.

          • Przyjęte książki będą odłożone na okres 3 dni do skrzyni (pudła, torby). Odizolowane egzemplarze będą oznaczone datą zwrotu i wyłączone z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny, po tym okresie zostaną ponownie włączone do użytkowania.

          • By uniknąć kolejek, zaleca się czytelnikom wcześniejsze przygotowanie list potrzebnych materiałów bibliotecznych (autor, tytuł książki).

          • W określonych sytuacjach istnieje możliwość wypożyczenia kompletu lektur bądź dowolnego zestawu książek potrzebnych w procesie edukacyjnym za pośrednictwem nauczyciela przedmiotu lub wychowawcy.

          • W związku z wprowadzonymi ograniczeniami biblioteka zwiększa liczbę jednorazowo wypożyczonych książek do trzech.

          • Obowiązkowe jest zachowanie dystansu co najmniej 1,5 m między osobami przebywającymi w bibliotece.

          • Biblioteka Narodowa rekomenduje wprowadzenie przerw w trakcie otwarcia biblioteki i czytelni obejmujących wietrzenie pomieszczenia, dezynfekcję blatów, podłóg i klamek oraz częstsze mycie podłóg. Ponadto rekomenduje dezynfekcję stanowisk komputerowych i innych elementów peryferyjnych komputera po każdym czytelniku.  

          • Wprowadzone zmiany mają na celu ograniczenie grupowania się dzieci w lokalu biblioteki, czytelni, korytarzu.

          • Wszystkie ograniczenia zostają wprowadzone w trosce o bezpieczeństwo użytkowników i pracowników biblioteki.

          • Pozostałe zadania biblioteki nie ulegają zmianie.


           

          ZASADY KORZYSTANIA ZE STOŁÓWKI SZKOLONEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ


          IM. ŚW. JANA KANTEGO W TARGOWISKACH
           

          Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa, odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadza się zasady szczególnej ostrożności w walce z COVID19.

          1. Uczniowie korzystają ze stołówki w kilku nie kontaktujących się ze sobą grupach

          2. Uczniowie udają się na stołówkę najkrótszą i bezpieczną trasą zachowując od siebie dystans.

          3. Uczniowie ustawiają się w kolejce po wydanie posiłku w maseczkach, w bezpiecznej od siebie odległości.

          4. Po wydaniu posiłku uczniowie siadają przy stolikach, wyłącznie z uczniami z tej samej klasy i zdejmują maseczkę.

          5. Do każdego posiłku dołączone są sztućce.

          6. Odległość pomiędzy zajętymi stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 metra.

          7. Po zjedzeniu posiłku uczniowie zakładają maseczkę i wychodzą z jadalni.

          8. Uczniowie zajmują wyznaczone miejsca i nie wstają od stolików bez założonej maseczki

          9. Po wyjściu ze stołówki uczniowie udają się bezpośrednio do sali zajęć i dezynfekują ręce.

          10. Pracownicy obsługi wietrzą pomieszczenie, dokonują dezynfekcji blatów stołów

          i poręczy krzeseł w jadalni po każdej grupie.

           

           

           

          PROCEDURY KORZYSTANIA Z SZATNI SZKOLNEJ DLA UCZNIÓW KL. O - VIII

          1. Uruchamia się trzy wejścia do szkoły:

          - od placu zabaw dla dzieci przedszkolnych,

          - w starej części budynku – dla uczniów kl. 0 - V

          - w nowej części budynku ( dawne gimnazjum ) – dla uczniów kl. VI - VIII

          1. Rodzice i opiekunowie nie wchodzą do budynku szkolnego. Przekazują dzieci pełniącym dyżur pracownikom szkoły, którzy pomogą w razie potrzeby w czynnościach związanych z  przebieraniem.

          2. Przy wejściu do szkoły uczeń ma obowiązek skorzystać ze środków do dezynfekcji rąk oraz zachować dystans społeczny.

          3. Uczniowie wchodzą do szkoły ubrani w maseczki, przebierają się w  wyznaczonych miejscach i przechodzą do swoich klas.

          4. Uczniowie zdejmują maseczki dopiero po zajęciu miejsca w ławkach.

          5. Po zakończonych zajęciach uczniowie kl. I – III zostają sprowadzeni do szatni lub świetlicy przez nauczyciela.

          6. Uczniowie nie zatrzymują się w szatniach, przebywają tam tylko w czasie niezbędnym.

           

          PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA OBOWIĄZUJĄCA NA TERENIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM.SW.JANA KANTEGO W TARGOWISKACH NA CZAS STANU PANDEMII KORONAWIRUSA COVID-19

          ŚWIETLICA SZKOLNA
           

          Zasady organizacji opieki świetlicy szkolnej

          1. Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzicie zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej.

          2. Rodzice ucznia/opiekunowie mają obowiązek podania aktualnego numeru telefonu do szybkiej komunikacji w razie potrzeby.

          3. Na świetlice może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych.

          4. Do świetlicy szkolnej, po zajęciach dydaktyczno-wychowawczych, dzieci przychodzą w maskach pod opieką nauczyciela kończącego zajęcia.

          5. Z sali świetlicowej zostają usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować.

          6. Nauczyciel świetlicy dopilnowuje, aby wszyscy uczniowie wchodzący na salę świetlicową dezynfekowali ręce.

          7. Świetlica szkolna przed przyjściem uczniów i w trakcie jest wietrzona, a po zajęciach dezynfekowana.

          8. Nauczyciel organizuje zabawy, które nie generują większych skupisk w jednym miejscu.

          9. Nauczyciel może organizować wyjścia na szkolny plac zabaw ,według ustalonego przez Dyrektora Szkoły z Oddziałami Przedszkolnymi harmonogramu.

          10.Zabrania się uczniom przynoszenia własnych zabawek i maskotek.

          11.Uczniowie przebywają w wyznaczonej sali świetlicowej zachowując bezpieczną odległość, nie dzielą się zabawkami i produktami spożywczymi.

          12. W przypadku niepokojących objawów u dziecka – nauczyciel świetlicy może poprosić o sprawdzenie temperatury dziecku.

          13. W przypadku wystąpienia sytuacji, w której w ocenie wychowawcy istnieje podejrzenie, iż dziecko jest chore, wówczas taki uczeń zostaje odizolowany do specjalnego pomieszczenia i oczekuje na niezwłoczny przyjazd rodzica/opiekuna.

          14.Uczniowie zapisani do świetlicy szkolnej mogą być odebrani wyłącznie przez rodziców /opiekunów prawnych lub osoby przez nie pisemnie upoważnione.

          15.Upowaznienie pozostaje w dokumentacji świetlicy .Może ono zostać w każdej chwili odwołane lub zmienione.

          16.Dziecko samodzielnie wychodzi ze świetlicy do domu na podstawie pisemnego stałego lub okazjonalnego oświadczenia rodziców/opiekunów prawnych. Oświadczenie musi zawierać datę oraz dokładna godzinę wyjścia dziecka ze świetlicy.

          17.Każdorazowa zmiana danych kontaktowych rodziców/opiekunów prawnych oraz danych osób upoważnionych do odbioru dzieci ze świetlicy musi powinna być niezwłocznie zgłoszona.

          18.Rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są przestrzegać godzin pracy świetlicy.

          19.Osoby prowadzące wszelkie zajęcia pozalekcyjne z uczniami klas od 1-3 przychodzą po dzieci do świetlicy i po skończonych zajęciach przyprowadzają je z powrotem.

           


           

           

          Wytyczne GIS, MZ i MED

          https://www.gov.pl/web/edukacja/wytyczne-gis-mz-i-men

           

          Procedura bezpieczeństwa w okresie

          pandemii COVID-19 na terenie

          Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego

          w Targowiskach


           

          Postanowienia ogólne

          1. Niniejszy Regulamin określa Procedury bezpieczeństwa na terenie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Targowiskach w okresie pandemii COVID-19. Procedury dotyczą wszystkich pracowników Szkoły oraz rodziców i dzieci uczęszczające do szkoły.

          2. Celem procedur jest zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19.

          3. Procedury określają działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie pozwolą w 100% wyeliminować ryzyka związanego z zakażeniem. Dlatego rodzic decydując się na posłanie dziecka do placówki jest zobowiązany wypełnić OŚWIADCZENIE – wzór nr 1.

           

          § 1

          OBOWIĄZKI DYREKTORA SZKOŁY

          1. Dyrektor ustala regulaminy wewnętrzne i dostosowuje procedury obowiązujące w Szkole do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID – 19.

          2. Współpracuje z organem prowadzącym w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji.

          3. Organizuje pracę pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19.

          4. Planuje organizację pracy szkoły na podstawie analizy zebranych zdalnie informacji od rodziców o liczbie dzieci, które rodzice będą uczestniczyć w zajęciach organizowanych na terenie szkoły.

          5. Przekazuje rodzicom i uczniom informacje o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje o odpowiedzialności za podjętą decyzję, związaną z posłaniem dziecka do placówki. W związku z powyższym wymagane jest podpisanie DEKLARACJI – wzór nr 2.

          6. Zapewnia pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika: pokój nauczycielski oddziałów przedszkolnych.

          7. Wyposaża pomieszczenie do izolacji w zestaw ochronny, w skład którego wchodzi: 1 przyłbica, 1 fartuch ochronny, co najmniej 10 par rękawiczek.

          8. Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki, przyłbice, maseczki, fartuchy itp.), środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni.

          9. Dba o to, aby przy wejściu głównym do budynku był dozownik z płynem do dezynfekcji rąk, a w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych były mydła antybakteryjne oraz instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk dla dorosłych i dzieci,

          10. Dba o to, aby w pomieszczeniach szkolnych wisiały instrukcje jak zdejmować rękawiczki jednorazowe oraz zapewnia kosz na zużyte rękawiczki.
             

          § 2

          OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW

          1. Każdy pracownik Szkoły jest zobowiązany do samoobserwacji i pomiaru temperatury dwa razy dziennie, z odnotowaniem na liście – wzór nr 3.

          2. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora Szkoły.

          3. Do szkoły wszyscy pracownicy wchodzą tylko głównym wejściem.

          4. Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu ze Szkoły oraz często podczas pracy odkażają ręce płynem do dezynfekcji oraz myją ręce zgodnie z obowiązującymi instrukcjami.

          5. Podczas pracy nie przemieszczają się zbędnie po terenie szkoły.

          6. Pracownicy pedagogiczni pracują zgodnie z opracowanym przez Dyrektora Szkoły harmonogramem.

          7. Stołówka szkolna pracuje zgodnie ze standardami określonymi dla oddziałów przedszkolnych.

          8. Pracownicy szkoły:

            1. Usuwają z sal przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować.

            2. Co najmniej raz na godzinę wietrzą salę, w której organizowane są zajęcia.

            3. Codzienne prace porządkowe wykonują ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych.

            4. Dezynfekują powierzchnie często dotykane jak poręcze, klamki, włączniki światła, oparcia krzesełek, blaty stolików w salach i jadalni.

            5. Nauczyciel prowadzący zajęcia odpowiada za odizolowanie ucznia, u którego stwierdzi się podejrzenie zakażenia koronawirusem lub chorobę COVID-19. Informuje o tym fakcie rodziców ucznia i dyrektora szkoły.

           

          § 3

          OBOWIĄZKI RODZICÓW

          1. Rodzice zapoznają się z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i COVID-19 w szkole i podpisują:

            1. Omówione w § 1 pkt 3 OŚWIADCZENIE - wzór nr 1.

            2. Omówioną w § 2 pkt 5 DEKLARACJĘ – wzór nr 2.

          2. Przekazują nauczycielowi lub dyrektorowi informacje o stanie zdrowia dziecka, które są istotne ze względów epidemicznych.

          3. Nie posyłają do szkoły dziecka w sytuacji, gdy w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.

          4. Posyłają do szkoły wyłącznie zdrowe dziecko – bez objawów chorobowych.

          5. Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do szkoły, jeśli wcześniej chorowało. Po przebytej chorobie rodzic jest zobligowany do dostarczenia do szkoły zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego stan zdrowia dziecka umożliwiający jego ponowne przyjście do szkoły.

          6. Rodzice zapewniają indywidualną ochronę na nos i usta w drodze do i  ze szkoły.

          7. Po wejściu do szkoły i dokonanym pomiarze temperatury uczeń udaje się do szatni, gdzie wyznaczony pracownik czuwa nad przestrzeganiem przez uczniów zachowania bezpiecznych odległości.

          8. Przed posłaniem dziecka do szkoły rodzice są zobowiązani do zmierzenia dziecku temperatury.

          9. Pilnują, aby dziecko nie przynosiło do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.

          10. Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny, między innymi częstym myciu rąk wodą z mydłem, niepodawaniu ręki na powitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust.

          11. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.

          12. Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z placówki odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk według instrukcji umieszczonej w widocznym miejscu w szkole.

          13. Są zobowiązani do podania aktualnego numeru telefonu kontaktowego oraz do odbierania telefonów ze szkoły.


          § 4

          PRACA SZKOŁY W PODWYŻSZONYM REŻIMIE SANITARNYM
           

          1. Na czas podwyższonego reżimu sanitarnego drzwi do szkoły są zamknięte od 7:00 do 16:00. Wejście do szkoły należy zasygnalizować dzwonkiem.

          2. Ograniczenie liczebności grup:

            1. Liczba osób w poszczególnych grupach przebywających w jednej sali zostaje ograniczona do 14 osób (zgodnie z zaleceniami GIS minimalna powierzchnia do zabawy, zajęć itp. wynosi 4 m2 na jedną osobę). W związku z powyższym w sali może przebywać 13 dzieci i 1 osoba dorosła.

            2. Obecność dziecka z klas 1-3 w szkole rodzic/opiekun prawny jest zobowiązany zadeklarować dyrektorowi szkoły dwa dni wcześniej do godziny 12:00 telefonicznie lub przy wykorzystaniu e-dziennika w zakładce wiadomości.

          3. Przyjmowanie uczniów do placówki:

            1. Pracownik dyżurujący przy wejściu do szkoły dokonuje pomiaru temperatury wchodzącemu uczniowi. Odczytaną wartość wpisuje na liście wejść/wyjść – wzór nr 4.

            2. Jeżeli dziecko wykazuje oznaki osoby chorej (temperatura powyżej 37,4 oC), pracownik odmawia przyjęcia ucznia do szkoły i informuje rodzica/opiekuna prawnego o konieczności zasięgnięcia konsultacji lekarskiej.

            3. Po zakończonych zajęciach uczeń wychodzi ze szkoły głównymi drzwiami. Pracownik dyżurujący dokonuje pomiaru temperatury. Odczytaną wartość wpisuje na liście wejść/wyjść – wzór nr 4.

           

          § 5

          PROCEDURY NA WYPADEK STWIERDZENIA ZAKAŻENIA

          1. W przypadku podejrzenia u ucznia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (gorączka, kaszel, duszności):

            1. Nauczyciel lub wskazany pracownik przeprowadza ucznia do wyznaczonego pomieszczenia, tzw. IZOLATORIUM (pokój nauczycieli szkoły).

            2. Nauczyciel informuje rodziców/opiekunów prawnych oraz dyrektora szkoły o zaistniałej sytuacji.

            3. Osoba przyprowadzająca ucznia do IZOLATORIUM zabezpiecza się w: przyłbicę, fartuch ochronny, maseczkę i rękawiczki.

            4. Osoba przebywająca z uczniem utrzymuje 2 m odległości od ucznia.

            5. Dyrektor szkoły zawiadamia stację sanitarno-epidemiologiczną. W razie złego stanu dziecka nauczyciel lub dyrektor (w uzgodnieniu z rodzicami/opiekunami dziecka) dzwoni po pogotowie ratunkowe, tel. 999.

          2. Pracownik, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (gorączka, kaszel, duszności):

            1. Zgłasza ten fakt dyrektorowi szkoły.

            2. Bezzwłocznie udaje się do wyznaczonego w szkole IZOLATORIUM.

            3. Dyrektor kieruje do pomocy osobę, która przystępując do działań zabezpiecza się w: przyłbicę, fartuch ochronny, maseczkę i rękawiczki.

            4. Dyrektor powiadamia odpowiednie służby (pogotowie ratunkowe, sanepid), które podejmują dalsze kroki.

           

          § 6

          ORGANIZACJA ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH I WCZESNEGO WSPOMAGANIA ROZWOJU DZIECKA

          Zajęcia rewalidacyjne są organizowane – po wcześniejszym uzgodnieniu z rodzicami/opiekunami prawnymi ucznia – zgodnie z Rekomendacjami GIS, MZ i MEN wstawić link do wytycznych.

           

          § 7

          ORGANIZACJA ZAJĘĆ OPIEKUŃCZYCH DLA KLAS 1-3

          Zajęcia opiekuńcze dla uczniów z klas 1-3 są organizowane – po wcześniejszym zgłoszeniu uczniów przez rodziców/opiekunów prawnych – zgodnie z Wytycznymi GIS, MZ i MEN wstawić link do wytycznych.

           

          § 8

          ORGANIZACJA KONSULTACJI

          Konsultacje dla uczniów przystępujących egzaminu ósmoklasisty (od 25 maja 2020) oraz dla pozostałych uczniów (od 1czerwca 2020) są organizowane – po wcześniejszym zgłoszeniu uczniów przez rodziców/opiekunów prawnych – zgodnie z Wytycznymi GIS, MZ i MEN wstawić link do wytycznych.

          § 9

          ORGANIZACJA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

          Egzamin ósmoklasisty jest organizowany w dniach 16, 17 i 18 czerwca 2020 - zgodnie z Wytycznymi CKE, GIS, MZ i MEN wstawić link do wytycznych.

           

          § 10

          POSTANOWIENIA KOŃCOWE

          1. Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19 wchodzą w życie z dniem podpisania przez dyrektora szkoły.

          2. Procedury obowiązują do odwołania.


           


           

          Wzór nr 1

           


           

          OŚWIADCZENIA RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH

           

          Oświadczam, że moja córka/mój syn

          ………………………………………………………………………………………………………………………….………

          (nazwisko i imię dziecka)

           

          nie miała/nie miał kontaktu z osobą zakażoną wirusem COVID-19 oraz nikt z członków najbliższej rodziny, otoczenia nie odbywa kwarantanny, nie przejawia widocznych oznak choroby.

          Oświadczam, że stan zdrowia dziecka jest dobry. Syn/córka nie przejawia żadnych oznak chorobowych, takich jak podwyższona temperatura ciała, katar, kaszel, duszności, biegunka, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku lub węchu czy inne nietypowe objawy.

          Jednocześnie oświadczam, że jestem świadoma/my pełnej odpowiedzialności za dobrowolne posłanie dziecka do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Targowiskach w aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

          Oświadczam, iż zostałam/łem poinformowana/any o ryzyku, na jakie jest narażone zdrowie mojego dziecka i naszych rodzin, tj.

          • Mimo wprowadzonych przez szkołę w przedszkolu obostrzeń sanitarnych i wdrożonych wszelkich środków ochronnych zdaję sobie sprawę, że na terenie placówki może dojść do zakażenia COVID-19.

          • W przypadku wystąpienia zakażenia lub jego podejrzenia w przedszkolu (nie tylko na terenie): personel/dziecko/rodzic dziecka – wtedy zarówno moja rodzina jak i osoby z najbliższego otoczenia zostaną skierowane na 14 dniową kwarantannę.

          • W sytuacji wystąpienia zakażenia lub jego podejrzenia u dziecka, jego rodziców/opiekunów lub personelu przedszkole zostaje zamknięte do odwołania, a wszyscy przebywający w danej chwili na terenie przedszkola oraz ich rodziny i osoby z najbliższego otoczenia przechodzą kwarantannę.

          • W przypadku zaobserwowania u dziecka lub pracownika szkoły niepokojących objawów, osoba ta zostanie natychmiast umieszczona w przygotowanym IZOLATORIUM wyposażonym w niezbędne środki ochrony osobistej. Niezwłocznie zostanie powiadomiony rodzic/opiekun dziecka oraz stosowne służby.

          • Zostałam/łem poinformowana/any o możliwości pozostania z dzieckiem w domu do dnia 24 maja 2020 r.

          • Dziecko nie jest/jest (właściwe podkreśl) uczulone na wszelkie środki dezynfekujące.

          Oświadczam, że w sytuacji zakażenia się mojego dziecka na terenie szkoły nie będę wnosić skarg, zażaleń, pretensji do dyrektora Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Targowiskach oraz organu prowadzącego szkołę, ponieważ jestem całkowicie świadoma/omy zagrożenia epidemiologicznego płynącego z obecnej sytuacji w kraju.


           

          Targowiska, …………………………………………………….

          (data i podpis rodzica/opiekuna prawnego)

           

           

           

           

           


           

          Wzór nr 2

           

           

          ……………………………………………………………

          …………………………………………………………….

          (nazwisko, imię, adres zamieszkania rodzica/opiekuna prawnego)

           

           

           

           

          DEKLARACJA RODZICA/OPIEKUNA PRAWNEGO

           

          Ja niżej podpisana/podpisany oświadczam, że:

          1. Zapoznałam/zapoznałem się z treścią „Procedur bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19 na terenie oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Targowiskach”.

          2. Zobowiązuję się do przestrzegania „Procedur bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19 na terenie oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego
            w Targowiskach” związanych z reżimem sanitarnym, przede wszystkim przyprowadzania do przedszkola wyłącznie zdrowego dziecka, bez kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury ciała oraz do natychmiastowego odebrania dziecka z placówki w razie wystąpienia jakichkolwiek oznak chorobowych w czasie pobytu w przedszkolu. Przyjmuję do wiadomości i akceptuję, że w przypadku widocznych oznak choroby u mojego dziecka, nie będzie ono w danym dniu przyjęte do przedszkola. Będzie mogło wrócić po ustaniu wszelkich oznak choroby, po okazaniu zaświadczenia od lekarza potwierdzającego stan zdrowia dziecka umożliwiający przyjęcie do przedszkola.

          3. Wyrażam zgodę na pomiar temperatury ciała dziecka:

            1. Przy wejściu i wyjściu z przedszkola, za pomocą termometru bezdotykowego.

            2. W razie zaobserwowania u dziecka niepokojących objawów zdrowotnych.

          4. Zobowiązuję się do poinformowania dyrektora szkoły o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej związanej z wirusem COVID-19 w moim najbliższym otoczeniu.

          ………………………………………………………………………………

          (miejscowość, data, podpis rodziców/opiekunów prawnych)



           


           

          KLAUZULA INFORMACYJNA

          Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Ogólne rozporządzenie o ochronie danych) informujemy, iż:

          1. Administratorem danych osobowych jest Szkoła Podstawowa im.św. Jana Kantego w Targowiskach, 38-430 Miejsce Piastowe, ul. Suchodolskiego 38, tel./fax 13 43 537 27 lub 519 531 144, e-mail:sptargowiska@wp.pl, zwany dalej Administratorem.

          2. Administrator - Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Targowiskach wyznaczył Inspektora Ochrony Danych z którym może sie Pan/Pani kontaktować przez adres
            e-mail: iodmguzik@poczta.fm

          Powyższe dane służą wyłącznie do kontaktu w sprawach związanych bezpośrednio z przetwarzaniem danych osobowych.

          1. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji ustawowych zadań Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Targowiskach (w celu rekrutacji, realizacji obowiązku szkolnego/przedszkolnego, realizacji zatrudnienia pracowników i zatrudniania nowych pracowników)

          Dane osobowe przetwarzane są na podstawie:

          • zgody na przetwarzanie danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów (zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych)

          • umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy (zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. b Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych)

          • obowiązków prawnych ciążących na administratorze (zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. c Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych)

          • zadań realizowanych w interesie publicznym lub w ramach sprawowania władzy publicznej powierzonej administratorowi (zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. e Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych)

           

          Podstawa do przetwarzania danych osobowych zależna jest od rodzaju operacji, jakie wykonywane są na danych osobowych.

           

          1. Odbiorcami danych osobowych są wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.

          2. Dane osobowe przechowywane są przez okres niezbędny do realizacji celów wskazanych
            w punkcie 3, a po tym czasie przez okres oraz w zakresie wymaganym przez przepisy prawa.

          3. Osoba, której dane osobowe przetwarza administrator danych, posiada prawo do
            (z zastrzeżeniem ograniczeń wynikających z przepisów prawa):

          • dostępu do treści danych (zgodnie z art. 15 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych);

          • sprostowania danych (zgodnie z art. 16 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych);

          • usunięcia danych (zgodnie z art. 17 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych);

          • ograniczenia przetwarzania danych (zgodnie z art. 18 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych);

          • przenoszenia danych (zgodnie z art. 20 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych);

          • prawo do wniesienia sprzeciwu (zgodnie z art. 21 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych);

          • cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem;

          • wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych)
            w przypadku uznania, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.

          1. Dane osobowe nie są przetwarzane przez administratora danych w sposób zautomatyzowany i nie są poddawane profilowaniu.

          2. Dane osobowe nie są przekazywane do państw trzecich.

          …………………………………………..…..

           

          (miejscowość i data)

          ……………………………………………………

          …………………………………………………...

          (podpis rodziców / opiekunów prawnych)

           

           

           

           


           

           

           

          INFORMACJA DLA RODZICÓW

           

           

          Aby właściwie zorganizować dziecku naukę w domu, należy:

          1.       Zapewnić uczniowi ciszę i spokój, aby mógł w skupieniu wypełniać powierzone mu zadania (wyłączyć telewizor, radio itp.).

          2.      Przygotować stałe miejsce do pracy, gdzie bez problemu dziecko będzie mogło rozłożyć przybory do nauki, książki i zeszyty.

          3.      Udzielić pomocy we właściwym zaplanowaniu i zorganizowaniu dnia, uczeń może nie być w stanie sam poradzić sobie z organizacją czasu; plan pracy można oprzeć na planie lekcji z danego dnia.

          4.      Nie rozpraszać dziecka w czasie nauki, nie rozmawiać z nim na inne tematy, nie wydawać poleceń itp.

          5.      Robić 5 – 10 minutowe przerwy po każdych 45 minutach pracy (przewietrzyć pokój, wykonać kilka ćwiczeń itp.).

          6.      Pomagać dziecku, ale nie wyręczać go w wykonywaniu zadania – zawsze można również zwrócić się o pomoc do nauczyciela danego przedmiotu.

          7.      Wytworzyć w domu odpowiednią atmosferę poszanowania nauki i nauczyciela.

           

          Jak zmotywować dziecko do systematycznej nauki?

          1.       Podkreślać znaczenie nauki w życiu każdego człowieka i systematyczność, która przynosi rezultaty w postaci braku zaległości.

          2.      Doceniać pracę i samodzielność dziecka, dostrzegać jego osiągnięcia.

          3.      Stosować pozytywne wzmocnienia i pochwały – konkretne, wskazujące na działanie np.: „Świetnie rozwiązałeś to zadanie z matematyki”, „Znalazłaś bardzo dobrą drogę do rozwiązania tego zadania”, „Fantastycznie narysowałaś to drzewo”, zamiast zdań typu: „Jak zawsze jesteś dobra z matematyki” czy też „Masz niezłe zdolności plastyczne”.

          4.      Nie krytykować; w razie potrzeby służyć pomocą, ale nie wyręczać.

          5.      Nie stawiać wymagań wobec dziecka ponad jego możliwości.

          6.      Ukazywać praktyczne zastosowanie informacji zdobytych podczas nauki.

          7.      Zachęcać do stosowania różnego rodzaju technik ułatwiających zapamiętywanie: notatki z wykorzystaniem kolorów, podkreśleń i zabawnych rysunków, bazowanie na skojarzeniach, robienie wykresów, map myśli; fiszki, czyli słowa klucze i hasła w książkach, na tablicy, ścianie, biurku.

          8.      Rozmawiać jak najwięcej z dziećmi, by pomóc im w zrozumieniu trudnej sytuacji i udzielić odpowiedzi na niepokojące pytania.

           

          Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci?

          1.       Należy nauczyć dziecko weryfikować informacje, tłumacząc że nie każda znaleziona w Internecie informacja jest wiarygodna i warta zapamiętania.

          2.      Uświadomić dzieciom, że utrzymywanie kontaktu lub umawianie się z osobą poznaną w wirtualnym świecie, wiąże się z dużym niebezpieczeństwem: nie musi ona być tym, za kogo się podaje.

          3.      Zachęcać dziecko do rozmowy na temat jego doświadczeń w sieci.

          4.      Poruszyć z dzieckiem kwestię ochrony własnej prywatności i uczulić młodych ludzi, aby nie podawali w sieci bez zastanowienia takich danych jak imię, nazwisko, adres czy numer telefonu.

          5.      Czuwać nad tym, aby dziecko:

          §  korzystało z oprogramowania antywirusowego;

          §  otwierało wiadomości tylko od znajomych,

          §  unikało klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach email,

          §  chroniło swoje konta na serwisach społecznościowych,

          §  stosowało trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją cyfr i liczb.

           

          Pomocne strony:
          http://www.bezpieczneinterneciaki.pl/jak-zadbac-o-bezpieczenstwo-dzieci-w-internecie/
          http://www.dzieckowsieci.pl/